• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Průhonický park láká na procházky i v zimě. V rámci Evropy patří mezi unikáty

  5.1.2018
  Bohumil Brejžek

  Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města. I takhle by se dal označit průhonický zámecký park, jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě.

  Magie parku je cítit bez ohledu na roční období

  Park má rozlohu 240 hektarů v členitém údolí meandrující říčky Botič a je ideálním místem pro relaxaci či romantickou procházku. Nejkrásnější je na jaře, kdy kvete velké množství zajímavých rostlin, zejména tisíce azalek a rododendronů, jež jsou zdejší pýchou. Své kouzlo má ale i v zimě, kdy je příroda pokryta sněhovou přikrývkou a vodopády jsou zamrzlé. Vstup do parku je možný nejen hlavním vchodem u zámku, ale i vchodem ze silnice směrem na Dobřejovice, která rozděluje park na dvě části.

  FOTO: Průhonický park – zima

  Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 2Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 3Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 4Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 5Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě
  Další fotky
  Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě – Květ Vilínu

  Dílo hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca

  Park se skládá ze dvou části – dolní reprezentativní s malým rybníkem a výhledem na zámek, a méně známé, ale o to romantičtější a přírodnější horní části se dvěma velkými rybníky, někdy označované jako „obora“. Nerozlučně je spjat se jménem hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, příslušníka starého portugalského rodu, který se do Průhonic přiženil. Vzděláním byl sice právník, ale učarovaly mu rostliny a stal se jedním z nejuznávanějších zahradníků své doby.

  FOTO: Vábnička na turisty. Historická Praha slaví čtvrtstoletí v UNESCO, Kutná hora o 3 roky méně

  Silva-Tarouca využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka, použil původní domácí dřeviny v kombinaci s cizokrajnými z jeho četných cest. Jako základ parkové kompozice zvolil mistrně volené průhledy. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů střídal s lučními plochami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, dovedně využíval proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem je vrcholné krajinářské dílo světového významu prohlášené za Národní kulturní památku i památku UNESCO.

  Kostel v Průhonicích prochází rekonstrukcí

  Parkem křížem krážem

  S příchodem zimy sněhová pokrývka přikryje všechno i v průhonickém parku. Procházka touto krásně zasněženou krajinou vás okamžitě přenese daleko pryč. A i když vám zalézá mráz za nehty a park je pokryt bílou pokrývkou, můžete zde objevit květ žlutého vilínu anebo krásu ledových kapek a útvarů na vodopádech či větvích majestátních stromů. Pokud je sníh, tak se setkáte i s lidmi na běžkách.

  Školáci v Průhonicích budou mít nové sportovní zázemí

  Ani v zimě neopomeňte vystoupat ke kamennému, asi osm metrů vysokému vyhlídkovému glorietu zbudovanému jako umělá hradní zřícenina s venkovním schodištěm sloužící k výhledu. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 39 schodech,  možná vás ale trochu zklame, že výhledu po parku brání vzrostlé stromy, i tak ale stojí tato krásná stavba za zhlédnutí. Vstupné do parku je do 31. března 50 Kč, psi 10 Kč.

  FOTO: Průhonický park – zima

  Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 2Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 3Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 4Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě 5Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě
  Další fotky
  Průhonický park – zima - Průhonický park v zimě – Květ Vilínu

     Nepřehlédněte