Magie parku je cítit bez ohledu na roční období
Park má rozlohu 240 hektarů v členitém údolí meandrující říčky Botič a je ideálním místem pro relaxaci či romantickou procházku. Nejkrásnější je na jaře, kdy kvete velké množství zajímavých rostlin, zejména tisíce azalek a rododendronů, jež jsou zdejší pýchou. Své kouzlo má ale i v zimě, kdy je příroda pokryta sněhovou přikrývkou a vodopády jsou zamrzlé. Vstup do parku je možný nejen hlavním vchodem u zámku, ale i vchodem ze silnice směrem na Dobřejovice, která rozděluje park na dvě části.
Dílo hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca
Park se skládá ze dvou části – dolní reprezentativní s malým rybníkem a výhledem na zámek, a méně známé, ale o to romantičtější a přírodnější horní části se dvěma velkými rybníky, někdy označované jako „obora“. Nerozlučně je spjat se jménem hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, příslušníka starého portugalského rodu, který se do Průhonic přiženil. Vzděláním byl sice právník, ale učarovaly mu rostliny a stal se jedním z nejuznávanějších zahradníků své doby.
Silva-Tarouca využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka, použil původní domácí dřeviny v kombinaci s cizokrajnými z jeho četných cest. Jako základ parkové kompozice zvolil mistrně volené průhledy. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů střídal s lučními plochami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, dovedně využíval proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem je vrcholné krajinářské dílo světového významu prohlášené za Národní kulturní památku i památku UNESCO.
Parkem křížem krážem
S příchodem zimy sněhová pokrývka přikryje všechno i v průhonickém parku. Procházka touto krásně zasněženou krajinou vás okamžitě přenese daleko pryč. A i když vám zalézá mráz za nehty a park je pokryt bílou pokrývkou, můžete zde objevit květ žlutého vilínu anebo krásu ledových kapek a útvarů na vodopádech či větvích majestátních stromů. Pokud je sníh, tak se setkáte i s lidmi na běžkách.
Ani v zimě neopomeňte vystoupat ke kamennému, asi osm metrů vysokému vyhlídkovému glorietu zbudovanému jako umělá hradní zřícenina s venkovním schodištěm sloužící k výhledu. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 39 schodech, možná vás ale trochu zklame, že výhledu po parku brání vzrostlé stromy, i tak ale stojí tato krásná stavba za zhlédnutí. Vstupné do parku je do 31. března 50 Kč, psi 10 Kč.