Od roku 1992 bylo do seznamu památek UNESCO zapsáno celkem 12 míst z celé České republiky. UNESCO je zkratka pro United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Organizace byla založena dne 16. října 1945.
Praha stověžatá
Mezi prvními bylo před 25 lety právě historické centrum Prahy. Jedná se o nejvýznamnější městskou památkovou rezervaci v celé České republiky, která má rozlohu 866 hektarů. Do historického centra urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, dále Malé strany včetně Karlova mostu, Starého města s Josefovem, také Nové Město, Vyšehradu i jednotlivé památky.
Lou Reed: „Praha je úžasné město, jako z jiného století, jako z jiného světa. Nikdy jsem neviděl nic fantastičtějšího.“
Americký architekt Alexandros Washburn: „Praha je okouzlující město, do kterého se hned zamilujete. Ale vždycky se musíte podívat skrze tu krásu na to, díky čemu je to město živé. A to jsou lidé, kteří se v něm rozhodli žít.“
Kutná Hora alias „Monte Carlo středověku“
Na východ od Prahy můžeme navštívit centrum Kutné Hory, které patří do seznamu UNESCO od roku 1995. Nachází se v něm Jezuitská kolej, kde sídlí galerie Středočeského kraje, chrám Sv. Barbory, Muzeum stříbra, kostel Sv. Jakuba a mnoho dalšího. Za návštěvu stojí i velkolepá kostnice.
Kutná Hora byla ve středověku jedním z nejvýznamnějších českých měst díky těžbě stříbra. Nyní má přes 20 tisíc obyvatel.
České památky v Seznamu kulturního dědictví UNESCO
1992
- Historické centrum Českého Krumlova
- Historické centrum Prahy
- Historické centrum Telče
1994
- Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou
1995
- Historické centrum Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a s kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci
1996
- Lednicko-valtický areál
1998
- Zámek se zahradami v Kroměříži
- Vesnická památková rezervace v Holašovicích
1999
- Zámek v Litomyšli
2000
- Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
2001
- Vila Tugendhat v Brně
2003
- Třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa