V každém hromadném hrobě bylo podle Jana Frolíka uloženo 50 až 70 koster. „Musíme si uvědomit, že takový hromadný hrob je vlastně vzorek populace z velice krátkého období čili pro nás nesmírně cenný. Těch 30 hrobů, pokud je mi známo, je největší soubor v Evropě,“ řekl archeolog. V hrobech archeologové našli bronzové nebo železné přezky, šatní spínadla a mince, což podle Jana Frolíka není příliš bohatá výzdoba.
Kostry zkoumají odborníci
Odborníci aktuálně nalezené kostry podrobují laboratornímu a antropologickému zkoumání. Musí zdokumentovat dochované části koster a u každého jedince stanovit pohlaví a věk. Dále zaznamenávají i stopy prodělaných nemocí nebo úrazů, známky opotřebení, a záněty kostí, osteoporotické změny, stav zubů atd. Zkoumají i případnou kontaminaci těžkými kovy kvůli hornické minulosti Kutné Hory.
Doposud byly expertize podrobeny ostatky 405 jedinců. Třetinu z nich tvoří děti a dospívající. U dospělých převažují muži nad ženami v poměru 2:1. „Ukazuje to, že to pohřebiště bylo využíváno celou populací Kutné Hory a nebyla tady žádná církevní omezení,“ uvedl archeolog Filip Velimský.
Budou nalezeny další hroby?
Hromadné hroby se nacházejí po celé severní straně kutnohorské kostnice a zčásti i po západní a východní straně. Hřbitov na tomto místě existoval už od 13. století, tedy dříve, než byl postaven hřbitovní Kostel Všech svatých, kde najdeme populární kostnici, která v minulosti patřila i rodu Schwarzenbergů.
Podle archeologa Frolíka se dá předpokládat, že budou nalezeny další hromadné hroby. Starší hroby vznikly podle archeologů už na začátku 14. století. Spojují je s hladomorem v roce 1318 a morovou epidemií, která vypukla v letech 1348 až 1350. Hroby nebyly zřejmě označeny na povrchu, jinak by nemohly být narušeny během dalšího pohřbívání a následně při výstavbě samotné kostnice.
Kutnohorská kostnice je jednou ze středočeských NEJ památek
Kostnice v Kutné Hoře, kterou najdete v Kostele Všech svatých, patří mezi nejnavštěvovanější památky ve Středočeském kraji. Kostnici spravuje Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora. V její správě je i chrám sv. Barbory, který najdete v historickém centru Kutné Hory.
Kostnice od roku 2014 prochází rekonstrukcí, která má trvat až 10 let, přesto je památka otevřená návštěvníkům. Sedlecká farnost opravu financuje z peněz vybraných na vstupném. Náklady na opravu jsou odhadovány na 55 milionů Kč.
V roce 2018 bude zpřístupněn originál monstrace z konce 14. století. Jde o zlatnickou památku, která je doposud součástí speciálního okruhu s průvodcem.
ČTK