• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Objev evropského významu: Kutnohorské masové hroby podávají děsivé svědectví o morových epidemiích

  10.11.2017
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Kostnice v Kutné hoře byla po několik staletí němým svědkem lidského utrpení. Archeologové v jejím areálu nalezli celkem 1500 lidských koster v třiceti hromadných hrobech. Jsou v nich pohřbeny oběti epidemie a hladomoru. Převážná část odkrytých hrobů pochází ze 14. a 15. století. Jedná se o největší soubor z období vrcholného středověku v Čechách. Podle Jana Frolíka z Archeologického ústavu jde o nález, který má význam i z evropského hlediska.

  V každém hromadném hrobě bylo podle Jana Frolíka uloženo 50 až 70 koster. „Musíme si uvědomit, že takový hromadný hrob je vlastně vzorek populace z velice krátkého období čili pro nás nesmírně cenný. Těch 30 hrobů, pokud je mi známo, je největší soubor v Evropě,“ řekl archeolog. V hrobech archeologové našli bronzové nebo železné přezky, šatní spínadla a mince, což podle Jana Frolíka není příliš bohatá výzdoba.

  FOTO: V Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice

  V Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná Hora
  Další fotky
  V Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora, Kostel Svatého JakubaV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora, Kostel Svatého JakubaV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora, Kostel Svatého JakubaV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Chrám Svaté BarboryV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora

  Kostry zkoumají odborníci

  Odborníci aktuálně nalezené kostry podrobují laboratornímu a antropologickému zkoumání. Musí zdokumentovat dochované části koster a u každého jedince stanovit pohlaví a věk. Dále zaznamenávají i stopy prodělaných nemocí nebo úrazů, známky opotřebení, a záněty kostí, osteoporotické změny, stav zubů atd. Zkoumají i případnou kontaminaci těžkými kovy kvůli hornické minulosti Kutné Hory.

  Doposud byly expertize podrobeny ostatky 405 jedinců. Třetinu z nich tvoří děti a dospívající. U dospělých převažují muži nad ženami v poměru 2:1. „Ukazuje to, že to pohřebiště bylo využíváno celou populací Kutné Hory a nebyla tady žádná církevní omezení,“ uvedl archeolog Filip Velimský.

  FOTO: České muzeum stříbra v Kutné Hoře

  České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (10)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (9)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (8)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (7)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (6)
  Další fotky
  České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (5)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (4)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (3)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (2)

  Budou nalezeny další hroby?

  Hromadné hroby se nacházejí po celé severní straně kutnohorské kostnice a zčásti i po západní a východní straně. Hřbitov na tomto místě existoval už od 13. století, tedy dříve, než byl postaven hřbitovní Kostel Všech svatých, kde najdeme populární kostnici, která v minulosti patřila i rodu Schwarzenbergů.

  Podle archeologa Frolíka se dá předpokládat, že budou nalezeny další hromadné hroby. Starší hroby vznikly podle archeologů už na začátku 14. století. Spojují je s hladomorem v roce 1318 a morovou epidemií, která vypukla v letech 1348 až 1350. Hroby nebyly zřejmě označeny na povrchu, jinak by nemohly být narušeny během dalšího pohřbívání a následně při výstavbě samotné kostnice.

  Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Nejvíce láká Karlštejn

  Kutnohorská kostnice je jednou ze středočeských NEJ památek

  Kostnice v Kutné Hoře, kterou najdete v Kostele Všech svatých, patří mezi nejnavštěvovanější památky ve Středočeském kraji. Kostnici spravuje Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora. V její správě je i chrám sv. Barbory, který najdete v historickém centru Kutné Hory.

  Na procházce po hřbitově bláznů v Bohnicích. Nejtemnější místo v Evropě, nebo jen pověra?

  Kostnice od roku 2014 prochází rekonstrukcí, která má trvat až 10 let, přesto je památka otevřená návštěvníkům. Sedlecká farnost opravu financuje z peněz vybraných na vstupném. Náklady na opravu jsou odhadovány na 55 milionů Kč.

  V roce 2018 bude zpřístupněn originál monstrace z konce 14. století. Jde o zlatnickou památku, která je doposud součástí speciálního okruhu s průvodcem.

  ČTK

  Známe 10 středočeských památek, které nezavírají ani po sezóně  Nepřehlédněte