• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Nejvíce láká Karlštejn

  20.10.2017
  Soňa Brunnerová

  Od začátku roku do konce září na hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) přišlo téměř 700 tisíc návštěvníků. Více než čtvrtinu z nich zlákal Karlštejn. Na všechny památky pod NPÚ v ČR přišlo dohromady na 5 milionů lidí.

  Středočeské hrady a zámky si oproti loňskému roku o 668 návštěvníků pohoršily. Jejich celková návštěvnost do konce září 2017 čítá celkem 698 636 lidí. Sezóna končí na části památek na konci října.

  Vítězí památky na K: Karlštejn, Konopiště a Křivoklát

  FOTO: Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce

  Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hrad KarlštejnStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek KonopištěStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hrad KřivoklátStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek ŽlebyStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - hrad Točník
  Další fotky
  Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hrad ŽebrákStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek Mníšek pod BrdyStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - hrad KrakovecStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Zámek VeltrusyStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek Mnichovo HradištěStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Zámek BřezniceStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - klášter SázavaStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek HořoviceStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hamousův statek ve Zbečně

  Nejnavštěvovanější středočeský hrad je Karlštejn, ale ten si oproti loňskému roku výrazně pohoršil. Letos ho do konce navštívilo 206 988 lidí, v roce 2016 to bylo za stejné období o 27 651 tisíc návštěvníků více. Karlštejn je v rámci České republiky čtvrtým nejnavštěvovanější památkou ve správě NPÚ. Předběhly ho zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká.

  Konopiště, které se se nachází u Benešova, skončilo na 2. místě se 156 803 návštěvníky. Oproti roku 2016, kdy ho navštívilo 131 451 lidí, si o 19 % polepšilo. Zároveň je 6. nejnavštěvovanější památkou ve stejném období v rámci celé republiky.

  Třetí nejoblíbenější památkou je hrad Křivoklát, který do konce letošního září navštívilo 79 190 tisíc lidí, o 946 více než v loňském roce.

  Točník a Žebrák letos přilákal o pětinu lidí více, než v roce 2016. Jak jsou na tom ostatní památky?

  Návštěvnicky si o 8674 lidí více přišlo na Točník a Žebrák na Berounsku, které dohromady zlákaly 51 595 návštěvníků.

  O několik stovek návštěvníků si oproti loňsku polepšila i zřícenina hradu Krakovec na Rakovnicku, klášter Sázava a zámek Březnice.

  Další středočeské památky si pohoršily o stovky až tisíce návštěvníků. Kromě vítězného Karlštejna méně návštěvníků přišlo na Hamousův statek ve Zbečně a na zámky Žleby, Mníšek, Veltrusy, Mnichovo Hradiště a Hořovice.

  ČTK

  Nejhezčí místa za Prahou, kam dojedete za pár minut  Nepřehlédněte