Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy, což je oficiální název Planetária v pražské Bubenči, byla slavnostně otevřena 20. listopadu 1960. Připomeňme si historii a zrekapitulujme si současnost nejlépe vybaveného planetária v České republice.
Pro zajímavost: Nejstarší planetárium v České republice najdete v Hradci Králové, jeho výstavba začala v roce 1947.
Budovu pražského planetária navrhl architekt Jaroslav Fragner (1898 – 1967), který během svého života navrhl např. vilu pro Ing. Havla na Barrandově, Palác pojišťovny Merkur v Revoluční ulici, loděnici ČKD v pražské Libni, rekonstruoval a dostavoval budovu Karolina nebo realizoval rekonstrukci Betlémské kaple.
Jak šel čas s pražským Planetáriem
S investičním záměrem vybudovat v našem hlavním městě Planetárium, přišlo roku 1952 Ministerstvo kultury ČSR. O dva roky později byla zakoupena aparatura projekčního planetária od německé firmy VEB Carl Zeiss Jena, která byla ve 40 bednách uložena do depozitáře Národního technického muzea na Letné. Bedny obsahovaly vlastní projekční aparaturu, ovládací stůl, elektrické rozvaděče a kompletní soubor prvků určených pro montáž 23,5 metrové projekční kopule, i s projekční plochou, nosnými konstrukcemi s tepelnou a zvukovou izolací atd.
V letech 1957 až 1960 došlo k výstavbě planetária. Na jaře roku 1960 lidé z firmy C. Zeiss smontovali a seřídili projekční aparaturu planetária, kterou následně předali do provozu. Během letních prázdnin byl předběžně pro návštěvníky II. celostátní spartakiády zprovozněn astronomický sál. Ke slavnostnímu zahájení provozu planetária došlo až v neděli 20. listopadu 1960. Planetárium tehdy patřilo do jednoho z odborů Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (lidově řečeno „Juldy Fuldy“).
Nejmodernější planetárium v ČR
Z vybavení původního planetária z počátku 60. let zbylo jen velmi málo, pokud vůbec něco. K první větší rekonstrukci a modernizaci došlo necelých 30 let od zahájení provozu, v letech 1988 až 1990. Byl modernizován astronomický sál a bylo tu nainstalováno optomechanické planetárium Cosmorama. Před necelými 15 lety byl zmodernizován sál Starvid a díky instalaci digitálního planetaria Digistar 3 bylo Planetárium Praha prvním digitálním planetáriem v celé České republice.
Před 9 lety, roku 2009, se pražské Planetárium dočkalo dalšího prvenství v rámci ČR, protože tu bylo nainstalováno digitální celooblohové planetárium Skyskan Definiti 4K. Ten byl v roce 2014 modernizován na verzi 8K. Planetárium v Praze proto bylo jedním z 11 planetárií na světě využívající tak vysoké rozlišení, nejlepším v rámci Evropy. Digitální systém i optomechanické planetárium nemohou z technických důvodů promítat najednou, proto se požívá buď jeden nebo druhý systém.
Co v pražském planetáriu najdete?
Pražské planetárium je moderní institucí, která nadchne děti i dospělé. Jsou tu různé výstavy – stálé i dočasné. Od 1. dubna 2017 je tu k zhlédnutí výstava „Kosmická móda,“ od loňského roku ve foyer najdete maketu přistávacího modulu kosmické lodi Vostok, kterou vyrobili pracovníci planetária k 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru (12. dubna 1961). Od roku 2011 je ve foyer, které bylo v 90. letech modernizováno, umístěna stálá astronomická výstava.
Výstava ve foyer je přístupna v otevírací době planetária. V průběhu celého měsíce v pražském planetáriu promítají dokumenty o vesmíru.
Otevírací doba planetária je kromě pátku po celý týden.
pondělí 8.30 až 18 h
úterý 8.30 až 20 h
středa 8.30 až 20 h
čtvrtek 8.30 až 20 h
pátek 8.30 až 20 h
sobota 10.30 až 20 h
neděle 10.30 až 18 h