Průměrná mzda v Plzeňském kraji vzrostla, reálně je to ale naopak

8.9.2022
Andrea Jančová

Průměrná hrubá mzda v Plzeňském kraji v letošním 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,8 procenta na 37.827 korun. Kvůli vysoké inflaci ale výdělky reálně klesly o 11 procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mzdy v kraji se reálně snížily již třetí čtvrtletí po sobě.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím loňského roku se lidem v Plzeňském kraji nominálně zvýšily mzdy o 1025 korun. Mezi kraji je Plzeňský ve výši mezd na pátém místě. Nejvyšší průměrná hrubá mzda byla ve druhém kvartálu tradičně v Praze, a to 49.221 korun. V sousedních regionech západních a jižních Čech brali lidé méně. V Karlovarském kraji, kde je stále nejnižší průměrná mzda v zemi, činila 34.725 korun.

O průměrné výši mezd v kraji významně spolurozhoduje Plzeň, kde jsou soustředěny banky, pojišťovny, průmysl, podniky se zahraniční účastí i regionální reprezentace ústředních institucí. Město táhnou zejména strojírenský průmysl a potravinářství.

Průměrný počet zaměstnanců v Plzeňském kraji se k poslednímu červnu zvýšil o 1,2 procenta zhruba na 212.300 lidí. Nárůst počtu zaměstnanců zaznamenalo ve druhém čtvrtletí 12 ze 14 českých krajů. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Zdroj : ČTKNepřehlédněte