Průmyslový palác se konečně dostaví. Opravy vyšly na více než 2 miliardy korun

1.9.2021
Marcela Nejedlá

Pražští radní schválili výběr dodavatele dostavby vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Bude to konsorcium Společnost pro Průmyslový palác tvořené firmami Metrostav-DIZ, Avers a Syner. Náklady dostavby jsou zhruba 2,64 miliardy korun. Kromě dostavby vyhořelého křídla konsorcium zrekonstruuje druhé křídlo a střední trakt. Práce začnou letos, skončit mají do roku 2024. Levé křídlo paláce vyhořelo v roce 2008. Jeho dostavbu dlouhodobě provázely potíže.

„Nyní musíme nechat uběhnout patnáctidenní lhůtu pro případné námitky, pak doufám, že přikročíme k podepsání smlouvy. Zahájení rekonstrukce předpokládám ještě do konce letošního roku. Budou se tu konat nejen veletrhy, ale i koncerty a z Výstaviště se stane kulturní centrum,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Vybraná firma vybuduje repliku vyhořelého křídla, která však bude uvnitř vybavena moderními technologiemi. K vytápění využije tepelná čerpadla se 70 hlubinnými vrty s průměrnou hloubkou 140 metrů. Palác vybaví vzduchotechnikou a tzv. zastiňovací technologií. Pod levým křídlem vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.

Pokud nenastanou komplikace, stavba potrvá 30 měsíců. Dostavbu a rekonstrukci paláce zaplatí hlavní město ze svého rozpočtu v letech 2021 až 2024. V letošním roce by magistrát měl uhradit 15 milionů korun, v příštím roce 1,05 miliardy a stejně tak v roce 2023. V roce 2024 by město mělo vydat 522,6 milionu korun. Přesné částky budou podle Vyhnánka odvislé od toho, kdy město stavbu zahájí. „Vše se odvine od toho, kdy zahájíme stavbu,“ dodal.

Původně hlavní město při vyhlášení zakázky na konci loňského roku předpokládalo maximální cenu asi o 9,5 procenta nižší. Rozdíl je podle dokumentace způsoben zdražením stavebních prací a materiálů v poslední době.

Obnovu paláce provázely dlouhodobě problémy. Město se mj. soudilo o peníze z pojistky po vyhoření křídla. Pražští zastupitelé rozhodli v roce 2018 o vypsání zakázky. Nynější vedení magistrátu zakázku ale v říjnu 2019 zrušilo, protože byla vypsána ještě předtím, než byl dokončen projekt, a tedy bez podrobné znalosti toho, co bude stavba zahrnovat. Vyhlášení tendru se tak opět zpozdilo.

Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte