• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • První německá studentka absolvuje praxi v Domažlické nemocnici

  25.2.2024
  Simona Knotková

  V Domažlické nemocnici nastoupila na praxi první německá studentka oboru praktická sestra.

  Umožňuje to smlouva, kterou loni na podzim uzavřela Domažlická nemocnice a její zřizovatel Plzeňský kraj s Odbornou školou ošetřovatelství v Bad Kötztingu a zemským okresem Cham. Na dvoutýdenní praxi na dětském oddělení zatím nastoupila jedna studentka, letos ji budou následovat další čtyři. V příštích letech bude jejich počet narůstat, rozšířit se může i počet oborů, v nichž budou praxi vykonávat, řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

  Studentka se na dětském oddělení pod dohledem zkušené české sestry učí například měřit dětským pacientům vitální funkce nebo podávat injekce či léky. Na praxi nastupují dívky nebo ženy, které už v Německu vykonávají práci ošetřovatelky v nemocnicích nebo v domovech pro seniory. „Mají základní zdravotnické vzdělání, ale ve škole v Kötztingu si dalším tříletým studiem zvyšují kvalifikaci na úroveň, jako je u nás praktická sestra. A k tomu potřebují výkon praxe na různých pracovištích,“ řekla hlavní sestra Domažlické nemocnice Jana Boučková. Ve většině oborů vykonávají studentky praxi v Chamu a v jeho okolí. Tamní nemocnice ale nemá dětské oddělení, takže pediatrickou praxi absolvují v Domažlicích, jež má pro obor vzdělávací akreditaci.

  „Sami jim dokážeme zajistit praxi v intenzivní péči, na chirurgii, v oboru vnitřní lékařství nebo následné péči, ale nejbližší pediatrické oddělení je v Regensburgu (Řezně) nebo Lansdshutu, což je daleko. Proto jsme loni oslovili naše sousedy, Plzeňský kraj a Domažlickou nemocnici, kde je péče o dětské pacienty na velmi dobré úrovni,“ uvedl vedoucí odborného vzdělávání Vysoké školy kraje Cham, pod níž škola v Kötzingu spadá, Winfried Ellwanger.

  Smlouva zatím umožňuje, aby v nemocnici bylo na praxi v každém akademickém roce až 30 studentů z Německa, nejvýše po pěti najednou. „Tím, že se jich v letošním zahajovacím roce přihlásilo pět, je pro obě strany výhodnější nabídnout individuální praxi. Proto k nám budou chodit postupně. K dispozici budou mít mentorku, která jim ukáže všechny potřebné činnosti, zároveň se s nimi dorozumí německy a naopak je bude učit české výrazy,“ uvedla Boučková.

  „Lze očekávat, že stejně jako se rozvíjí přeshraniční turistika nebo se propojuje kultura či pracovní trh, tak se bude postupně propojovat i poskytování zdravotní péče. Toto je jeden z kroků, jak jít integraci naproti,“ řekl při podzimním podpisu smlouvy hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Nemocnice může podle něj časem poskytovat péči i německým občanům nebo komerčně nabízet například operační sály německým lékařům. Zdravotnické zařízení má mezinárodní certifikát kvality ISO 9001:2015 a jako první v ČR si v roce 2019 nechala zhotovit audit k akreditaci pro celou nemocnici u německé auditorské společnosti TÜV SÜD.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte