První slavnostní zvonění opravených svatobarborských zvonů

18.11.2022
Vítězslav Hospes

Po téměř roční práci restaurátorů byly dva památné svatobarborské zvony MICHAL a LUDVÍK znovu umístěny ve věži bývalé jezuitské koleje v těsné blízkosti chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Ve čtvrtek 17. listopadu 2022 v 17:45 slavnostně zazněly v rámci připomínky Sametové revoluce spolu s třetím zvonem BARBOROU (a přidal se k nim zvon JAKUB MARIA z kostela sv. Jakuba) před mší svatou, konanou v chrámu sv. Barbory u příležitosti státního svátku. Lidé tak poprvé uslyšeli zvonit všechny čtyři kutnohorské zvony společně a mohli ocenit jejich harmonický souzvuk. Zvony Michal a Ludvík se vrátily do Kutné Hory 7. října 2022 po opravě, které se ujal Petr Rudolf Manoušek ze zvonařské dílny v holandském Astenu. Menší zvon MICHAL (z roku 1493, o hmotnosti 2772 kg) měl vytlučený úderový věnec. Větší zvon LUDVÍK (z roku 1510 o hmotnosti 4712 kg) byl uprostřed pláště puklý v délce 220 cm a stal se historicky největším svařovaným zvonem v ČR.

Kompletní opravou prošly také obě původní dřevěné hlavice zvonů včetně kování a čepů s uložením v kovaných rohatinách. Vzhledem ke stáří a stavu všech součástí musely být některé kované prvky zhotoveny nově, aby byly zvony plně funkční.

Celou opravu financovala s pomocí dotací od Středočeského kraje a Města Kutná Hora a veřejné sbírky v celkové výši 911 000 Kč Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora. Veřejná sbírka ZVONY PRO BARBORU je nadále otevřena. Z původního odhadu 1,2 milionu stouply náklady na obnovu zvonů na více než 1,9 milionu korun. Prostřednictvím veřejné sbírky se k dnešnímu dni podařilo vybrat 745 678 Kč a je stále možné přispívat přímo v chrámu svaté Barbory nebo poukázáním libovolné částky na transparentní účet 6008553379/0800.


Témata:

Nepřehlédněte