• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Psychologové na Vysočině pracují on-line, i když mohou otevřít

  13.4.2021
  Redakce

  Se zrušením některých protiepidemických opatření se mohly znovu otevřít také ordinace psychologů, které nepatří mezi zdravotnická zařízení. Dosud psychologové využívali hlavně konzultace prostřednictvím internetu. Někteří oslovení psychologové z Vysočiny u nich chtějí zůstat i nadále, jejich klientům vyhovují, zvyšuje to dostupnost služeb pro lidi z menších měst a obcí.

  Konzultace výhradně přes skype provádí Radek Ráček z Náměště nad Oslavou na Třebíčsku, který poskytuje kromě poradenství a terapie i krizovou intervenci. „S koronou jsem přešel jen do on-line prostředí a už jsem tam zůstal. Přijde mi, že klienti si na to přivykli a z pohledu účinnosti terapie nejsou ve výzkumech žádné zásadní rozdíly. Takže jsem se rozhodl prozatím v tom pokračovat,“ řekl Ráček.

  Klientů mu v posledním roce přibylo. Podle něho je to výsledek lepší osvěty i toho, že byl dostupný on-line, což lidem z menších měst šetří čas na dojíždění za odporníkem. Spolupracuje také na projektu Hedepy, českém start-upu nabízejícím odborné terapie on-line.

  Dětem hrozí psychické problémy. ČSU nesouhlasí s omezením shromažďování

  V počátku koronavirové pandemie trápily jeho klienty velké pocity nejistoty. Ti nejúzkostnější měli obavy, aby se nenakazili, nebo aby nenakazili své blízké. Obavy v nich vzbuzovala i karanténa, kterou si třeba museli projít. „Teď od konce loňského roku mi připadá, že už se na to spousta lidí adaptovala. Už zase řeší existenciální potíže, jako důsledek koronaviru, než samotný koronavirus,“ řekl Ráček.

  Klienty, které trápí věci spojené s pandemií nebo lockdownem, má i třebíčská psycholožka Martina Kolářová.

  Její klienti ale dávají přednost osobnímu kontaktu. „Raději čekali, než zase bude mocí být osobní kontakt, ale u některých klientů to (on-line forma) bylo vyhovující, řekněme vhodná náhrada,“ řekla Kolářová. On-line konzultace chce pro své klienty zachovat i v budoucnu. „Vnímám to jako přínos, další možnost pro toho, kdo je z větší dálky, nebo mu vyhovuje on-line prostor,“ řekla Kolářová.

  adp/ČTK  Nepřehlédněte