Dětem hrozí psychické problémy. ČSU nesouhlasí s omezením shromažďování

Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna velkou zátěž na zdravotnický systém. Děti za dlouhé měsíce bez tréninků odvykají pohybu a mohou trpět i psychickými problémy, upozornila Národní sportovní agentura.

„Z aktuálního vyjádření ministra zdravotnictví a hlavně z jeho záměru zavřít organizovaný amatérský sport ve chvíli, kdy se nadechoval k životu, je nám velmi smutno,“ uvedl pro předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Jeho kolega z čela Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl upozornil, že se sportovní svazy a kluby ocitly v naprostém chaosu. „Během pátečního dne se začaly intenzivně připravovat na tréninky a organizované činnosti, aby pak musely rodiče zase obvolávat a vše rušit. Tohle je kocourkov a ať se nikdo nediví, že lidi odmítají disciplínu, když si z nich dělá stát blázny,“ prohlásil.

Oba předsedové střešních sportovních organizací upozorňují, že děti se podobně jako další lidé venku stejně scházejí a zřejmě tak budou činit ještě intenzivněji, až se v pondělí alespoň část z nich vrátí do školy. I když by se tedy při striktním dodržování opatření měli okamžitě po vyjití ze dveří školní budovy rozdělit maximálně na dvojice.

Arenberger: Přemýšlíme nad zachováním omezení setkávání na dvě osoby

Ministr se při návrhu na omezení shromažďování řídil stanoviskem epidemiologů ze skupiny MeSES. Ti preferují aktuální prospěch z hlediska zamezení šíření koronaviru. „Epidemiologové nám možná pomohou ke zvládnutí koronavirové pandemie, ale poté pravděpodobně propukne vlna pandemie obezity nebo psychických problémů u dětí. Uvědomují si epidemiologové, že kvůli tomu vytváříme pro budoucnost velkou zátěž na zdravotnický systém? Uvědomují si, co to bude znamenat, když si děti nevypěstují návyky k pohybovým aktivitám, ale ustrnou v komfortní zóně u počítačů?“ upozornil ČUS.

A Národní sportovní agentura má obdobný postoj. „Jsme jedna z posledních zemí, kde děti nemohou organizovaně sportovat a dnešní rozhodnutí expertní skupiny MeSES prohloubí negativní dopady na děti, jako je obezita, špatná psychika a nemožnost motorického vývoje. Ohromné zklamání pro český amatérský sport,“ uvedl pro její předseda Milan Hnilička.

Podle Jansty spočívá problém v postoji vládních představitelů ke sportu. „V Evropě je sportování mládeže a dětí prioritní oblastí. Nepřistupují k němu jako k volnočasové a zbytné aktivitě jako bohužel u nás. Je ostudou, že Česká republika, stát se sportovní historií, úspěšnými a světovými uznávanými osobnostmi sportu, takovým způsobem přistupuje ke sportu,“ posteskl si předseda ČUS.

Omezení kontaktů i zavřené podniky. To vše vede ke konzumaci alkoholu o samotě

NSA hodlá nadále prosazovat svůj plán na restart sportu, který by umožnil bezpečný návrat na sportoviště. „Je to náš program, na kterém spolupracovali sportovní organizace, svazy, přední odborníci a doktoři,“ doplnil Hnilička. O plánu měl ve středu jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným, ale toho krátce před plánovanou schůzkou vystřídal ve funkci Arenberger a ze schůzky sešlo.

V úterý vládou schválené uvolnění, které ale zřejmě prakticky nezačne fungovat, tento plán vůbec nezohlednilo. Sportovci byli připraveni na pravidelné testování, které ale nemělo být potřeba. Alespoň tak o tom mluvil ministr Arenberger v pátek na tiskové konferenci. O den později organizovaný sport prakticky zavřel, ještě než se otevřel. „Takhle se chováme k fenoménu, který nás dlouhodobě a významně proslavuje v zahraničí,“ komentoval to Jansta.

adp/ČTK

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama