Půjčit si zdarma audioknihu online mohou čtenáři Jihočeské vědecké knihovny

18.3.2023
Doris Drienová

Jihočeská vědecká knihovna začala on-line půjčovat audioknihy. Pro registrované čtenáře je služba zdarma. První lidé si mohli audioknihy půjčit tento týden. Knihovna jich nabízí zatím kolem 200, hlavně pohádkové, ale i naučné nebo detektivní. Za každé vypůjčení audioknihy nebo e-knihy hradí knihovna příslušnému vydavateli jednorázový poplatek 49 korun, řekla náměstkyně ředitele knihovny Zuzana Hájková.

„Snažíme se rozšířit naše služby i mimo zdi knihovny, že je čtenáři můžou využívat i v době, kdy je knihovna uzavřená. Proto se také hodně soustředíme na on-line služby. Byli jsme první knihovna, která začala s on-line půjčováním e-knih, a stejně tak jsme nyní první knihovna, která začala on-line půjčovat audioknihy. Chceme, aby čtenáři mohli na svých cestách využívat naše služby, mohli si stáhnout audioknihu, která je zajímá,“ řekla náměstkyně.

Možnost půjčit si audioknihu připravila knihovna s portálem Palmknihy. Záměrně spustila službu v březnu, který je takzvaným Měsícem čtenářů. Knihovna nabízí kolem 200 audioknih, z toho hodně pohádkových. Má ale také detektivky, populárně – naučné svazky nebo knihy pro starší děti. „Třeba Deník malého poseroutky, to je jeden z našich bestsellerů,“ řekla Hájková. Zájemce se přihlásí do katalogu knihovny, vybere si titul a stiskne tlačítko nazvané Půjčit si audioknihu. Pak ji stáhne, má ji na měsíc.

Jihočeská vědecká knihovna měla ke konci loňského roku 18.999 čtenářů, z toho 4349 dětí. Její fond zahrnuje 1,46 milionu dokumentů, mezi něž patří vedle knih také mapy, časopisy, deskové hry, e-knihy, noty, filmy nebo hry, sdělila projektová pracovnice knihovny Petra Mašínová. Knihovnu zřizuje Jihočeský kraj, letos jí dal provozní příspěvek 76,4 milionu korun.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte