• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Rakovina střev. Poradna doktorky Skulínkové

    Já vím, že to není zrovna příjemné téma, ale co naplat – ve výskytu kolorektálního karcinomu (CRC) je Česká republika celosvětově na předních příčkách.

    V nemocech si nelibujeme, nechceme o nich meditovat a hýčkat si je, ale musíme o nich vědět proto, abychom jim dokázali předcházet nebo je přinejhorším včas rozpoznat.

    CRC patří celosvětově k nejčastějším nádorovým onemocněním, vyskytuje se hlavně ve vyspělých zemích. Co vede k nárůstu počtu nádorových onemocnění ve společnosti? Jednak je to samozřejmě prodlužování délky života – naši předkové se dožívali nižšího věku, takže se mnohdy svého nádoru prostě nedožili. Dalším vyvolávajícím faktorem ale je změna životního stylu. A to velmi významná.

    Rizikové faktory

    V posledních desetiletích má lidstvo čím dál tím méně tělesné aktivity, je ve stresu, konzumuje energeticky výživné potraviny, hodně soli, cukru, nadměrné množství červeného masa a živočišného tuku a naopak málo vlákniny, zeleniny, ovoce a čerstvých potravin obecně – čím dál tím víc máme na talíři průmyslově zpracované potraviny, jídla s vysokou teplotou přípravy (smažení, grilování, pečení). To vše vede k obezitě, která sama o sobě je rizikem pro řadu civilizačních chorob.

    Dále nám jistě škodí chemické škodliviny – ať už v cigaretách, velkém množství léků, kosmetice, čistících prostředcích, i v alkoholu. Můžete namítnout, že alkohol je přírodní, ale jed pro naše tělo je to tak jako tak. Všechny tyto vlivy přispívají rozvoji takzvaných civilizačních chorob, mezi které můžeme počítat i CRC. K jeho rozvoji vede především výživa. Do 50. let 20. století bylo v jídelníčku běžné populace maso 1 až 2x týdně, hlavně drůbež, divočina, králík či ryby. V posledních desetiletích došlo ale k dramatickému nárůstu konzumace červeného masa.

    Příznaky

    CR bývá dlouho bezpříznakový, později můžete pozorovat pobolívání břicha, hubnutí, nebo změnu charakteru stolice oproti vašim vyprazdňovacím zvyklostem. Pokud takové obtíže zpozorujete a především jestli je vám nad 40 nebo máte CRC v rodině, neváhejte se obrátit na svého lékaře!

    Screening

    Screening je vyhledávání časných bezpříznakových stádií, a využíváme ho čím dál více a u různých chorob. V současnosti např. v rámci prevence můžete absolvovat screening na rakovinu plic, střev, prostaty, na osteoporózu, a u žen gynekologové provádějí screening rakoviny děložního čípku. Screening CRC se provádí od 50let věku. Buď jednoduchým domácím testem, který ukazuje přítomnost stopového krvácení ve vzorku stolice, nebo rovnou kolonoskopickým vyšetřením, kdy se přes konečník zavede endoskop s kamerou a je tak možno přímo najít změny na sliznici střeva a případně i odebrat vzorek či menší výrůstek.

    Co si odnést?

    Z tohoto sdělení si rozhodně nemáte odnést strach. Naopak, vidíme, jak moc máme své zdraví ve svých rukách. Nespoléhejme se na zdravotnictví, i když ho máme prakticky „zadarmo“. Ačkoliv je možno díky vyhledávacím programům nalézt už předrakovinné změny nebo rakovinu v nižším stádiu, a v dnešní době máme účinnější onkologickou léčbu, přesto stále dává největší smysl zaměřit se na primární prevenci, a tou je především návrat ke zdravému způsobu života. Neznamená to, že každý musí odejít do chaloupky u lesa bez elektřiny a chovat slepice. Ale každý z nás jistě má velkou moc být ve svém životě jaksi jednodušší a tedy zdravější a spokojenější.



    Nepřehlédněte