Referendum o parkovacích zónách v Říčanech možná nebude. I přesto, že odpůrci nasbírali dostatek podpisů

25.8.2021
Jan Štoll

„Sečteno, podtrženo, odevzdáno. 3007 z nás vyjádřilo podpisem svůj postoj k Parkuj dobře v Říčanech. 26 procent oprávněných voličů chce změnu, a to není málo. Ptejte se svých zastupitelů, zda dají na zářijovém zastupitelstvu průchod demokracii? Teď už jen oni mohou rozhodnout, zda se referendum konat bude. Nic nebrání tomu, aby se stihlo společně s volbami do Poslanecké sněmovny,“ uvedli organizátoři podpisové akce z Říčan.

„Nepřijde mi hospodárné snažit se těsně po zavedení vše zrušit, značky a zpomalovací polštáře demontovat, čáry začernit a vracet stokoruny za parkovací karty,“ uvedl říčanský starosta David Michalička (Klidné město).

Kdy, a zda vůbec referendum bude, není jisté. „Úřad má nyní podle zákona 15 dní (od 19. 8). na provedení formální a věcné kontroly podpisů. Pokud bude vše v pořádku, má Rada obce předložit bezvadný návrh na vyhlášení místního referenda k projednání zastupitelstvu obce, které rozhodne, zda místní referendum vyhlásí či nevyhlásí,“ uvedla tisková mluvčí města Kateřina Lauerová.

Radnice zároveň požadavek na referendum zpochybňuje. „Samotní organizátoři petice svým nedůsledným postupem a nedobrou přípravou projektu zapříčinili vyvolání klamné důvěry občanů města v provedení referenda,“ píše se v prohlášení říčanské radnice. Argumentuje stanoviskem Ministerstva vnitra ČR. „Zastáváme názor, že věc vztahující se k parkovacím zónám nepatří do samostatné působnosti obce, a tudíž o ní nelze konat místní referendum,“ cituje radnice ministerské stanovisko.

Organizátoři odporu radničního projektu ale upozorňují, že stanovisko ministerstva není závazné. „Pro úplnost podotýkáme, že výše uvedené stanovisko Ministerstva vnitra není právně závazné, neboť závazný výklad právních předpisů může podávat pouze příslušný soud,“ uvedl v něm Tomáš Jirovec pověřený řízením ministerského odboru voleb.

Jirovec ve stanovisku navíc upozornil na problém. Zavedení dopravního značení není jen věcí říčanské radnice. „Uvedené stanovisko (Krajského soudu v Plzni) vychází z toho, že dotčené místní referendum by se mělo týkat zrušení regulací dopravy ve městě, které byly zavedeny nařízením obce. Tedy, že „Projekt Parkování pro domácí – Říčany“ není širším projektem, který by zahrnoval i aktivity, které mohou orgány města svými kroky v samostatné působnosti ovlivnit,“ pokračuje Jirovec.

Což se zřejmě některých prvků projektu týká. „Na základě inspekční činnosti ing. dopravního inspektorátu bylo vlastním zjištěním zadokumentováno osazení svislého a vodorovného dopravního značení v některých lokalitách Města Říčany, které nebylo schváleno v rámci příslušného legislativního procesu,“ uvedlo ve sdělení k projektu Parkuj dobře v Říčanech Krajské ředitelství Policie Středočeského kraje.

Parkovací zóny mají podle radnice zajistit víc volných parkovacích míst a přispět ke zklidnění dopravy ve městě. Odpůrci ale nejsou spokojeni s postupem města při jejich zavedení, snížení rychlosti na 30 km/h a instalaci retardérů. „Chceme jen zamezit svévolným aktivitám vedení města, které problém parkování v exponovaných lokalitách neřeší, naopak se staví proti všem uživatelům a majitelům aut ve městě, a tedy proti nám všem,“ uvádí na webu iniciativy.

Zdroj: vzNepřehlédněte