• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Regionální letiště slaví velký úspěch: přibyly desetitisíce pasažérů a zájem stále roste

  1.7.2024
  Doris Drienová

  Češi letos častěji než loni odlétají z menších českých mezinárodních letišť. Brněnské letiště letos očekává meziročně o 20.000 pasažérů víc, ostravské zhruba o 57.000. Na sedmi až osminásobný nárůst počtu cestujících se připravuje letiště v Českých Budějovicích, letiště Karlovy Vary zhruba na trojnásobný.

  Kvůli zvyšující se poptávce regionální letiště rozšiřují nabídku letů a plánují navýšení míst k parkování. V tiskové zprávě to uvedla ERV Evropská pojišťovna.

  V Česku mohou lidé létat z šesti veřejných mezinárodních letišť. Pravidelný letecký provoz je na mezinárodních letištích v Praze-Ruzyni, v brněnských Tuřanech, v Ostravě, v Pardubicích, Karlových Varech a Českých Budějovicích.

  Z brněnského letiště loni odletělo více než 680.000 pasažérů, tedy po pražském letišti druhý nejvyšší počet. „V letošním roce očekáváme, že by počet odbavených cestujících měl překročit 700.000,“ uvedla tisková mluvčí brněnského letiště Lucie Mareš Heřmanská. Třetí ostravské letiště se z loňských 343.000 cestujících chce dostat na 400.000.

  Z letiště v Českých Budějovicích loni do zahraničí vycestovalo zhruba 10.000 lidí. Letos letiště plánuje odbavit 70.000 až 80.000 cestujících. Z Karlových Varů by letos mělo odletět přibližně 40.000 cestujících, tedy více než trojnásobek loňského počtu.

  Z Českých Budějovic i z Karlových Varů se nejčastěji létá do Turecka a Řecka. „Nově pak můžete z letiště České Budějovice letět do Bulharska, Tuniska nebo na Mallorcu,“ řekla tisková mluvčí letiště České Budějovice Šárka Glaserová. Z Karlových Varů se letos nově létá například na Rhodos, do tuniského Monastiru, bulharského Burgasu, uzbeckého Taškentu nebo do Tel-Avivu. Pardubické letiště zahájilo například pravidelnou linku do Barcelony, uvedla manažerka marketingu letiště v Pardubicích Mária Ministrová.

  Z Brna lidé nejčastěji míří do Londýna. Nově se cestující z brněnského letiště dostanou například do egyptské Marsa Matrouh nebo tureckého Dalamánu, v zimě také na Mauricius. Na podzim a v zimě zařadí nové linky i ostravské letiště. Od podzimu letiště přidá lety na Kanárské ostrovy, od prosince do thajského Phuketu nebo na Mauricius, uvedla tisková mluvčí letiště Ostrava-Mošnov Kateřina Pustějovská.

  Karlovarské letiště kvůli vyššímu počtu letů muselo zajistit další parkování na odstavné ploše DPKV u karlovarského autobusového terminálu s 200 parkovacími místy. Cena parkovného je 500 korun za osm dní a zahrnuje také odvoz na letiště a zpět. Další regionální letiště navyšování parkovacích kapacit plánují. Pražské letiště letos navýšilo počet expresních parkovacích míst o 70. Dlouhodobé parkování na týden stojí nejméně 2330 korun na parkovišti PD Holiday.

  Na brněnském letišti stojí parkování 1000 korun za týden, na nejlevnějším z šesti ostravských parkovišť 120 korun za den. V Pardubicích a Českých Budějovicích je parkování zdarma.

  Loni česká letiště odbavila téměř 15 milionů cestujících, což bylo meziročně zhruba o 29 procent více. Z toho 92 procent, 13,8 milionu pasažérů, odbavilo Letiště Praha. V předcovidovém roce 2019 česká letiště odbavila 18,8 milionu pasažérů. Loňská čísla ze všech českých letišť jsou tak stále zhruba o 20 procent nižší než před pandemií koronaviru, pražské letiště za rokem 2019 zaostává o 22 procent.

  Na celkovém počtu přepravených pasažérů v roce 2023 se podílelo brněnské letiště zhruba 4,6 procenta a kromě ruzyňského letiště loni jako jediné přesáhlo půl milionu cestujících. Podíl ostravského letiště na celkovém počtu přepravených cestujících loni činil 2,3 procenta, pardubického 0,8 procenta a podíl karlovarského letiště byl 0,1 procenta.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte