Rekonstruujeme střechu. Co vše je třeba udělat?

Střecha je základ domu. Když je děravá nebo špatně položená, do domu zatéká, a to je začátek špatného konce každé nemovitosti.

Kam se starou krytinou?

Při rekonstrukci střechy je nutné plánovat. Nejdříve si zajistěte veškerý materiál na novou střechu. Pokud nemáte zahradu, kam všechno složíte, myslete na to, že budete potřebovat povolení na zábor chodníku, abyste tam postavili kontejner na odpad.

A pak už práce začíná rozebráním staré střešní krytiny včetně papírové lepenky, kterou najdete pod ní.

Likvidace vysloužilého materiálu něco stojí. Nezapomeňte, že budete potřebovat potvrzení, kam jste ho bezpečně umístili, zvlášť pokud se jedná o nebezpečný odpad. Mezi takové se řadí eternit,  který obsahuje azbest. Při neodborné manipulaci se z něj mohou dostat tenoučká vlákna do vzduchu. Proto se většinou ukládá do pytlů, které se uzavřou, a na skládce je pak eternit zasypán. Také cena výkupu je u tohoto materiálu nejdražší. Pokud je střecha z betonových nebo pálených tašek, které nejsou poškozené, můžete je nabídnout v online stavebním bazaru k prodeji.

Dobrá izolace je důležitá

Poraďte se s pokrývači, jak bude nová střecha zaizolována. Klasickou podkrokevní izolaci, která je levnější, v poslední době často nahrazuje nadkrokevní. Tento izolační systém je nejen otevřenější, vzdušnější a hezčí z pohledové části, ale také mnohem výhodnější, a to díky odbourání tepelných mostů. V domě vám ušetří místo, a tak v podkroví vznikne více prostoru. Stejně jako palubky má i nadkrokevní izolace zámky, které do sebe zapadnou.

Před pokládkou izolace je nutné zkontrolovat stav palubek a zarovnat krokve na stejnou délku. Pokud jsou palubky v nevyhovujícím stavu nebo je v nich hodně hřebíků, které by mohly poškodit parobrzdu, raději si nechte položit nové. V případě palubek je nutné natřít pera, kterými do sebe zapadají.

Na palubky patří parobrzda

Parobrzda a pyrodesky. Zdají se vám tato dvě slova jako z jiného světa? Přesto k sobě patří a budou součástí nové střechy.

Plánujete nový balkon? Máme pro vás pár tipů, jak začít

Na položené palubky přijde parobrzda, která zabraňuje tvorbě plísně a kondenzované vody ve střešní krytině. Další na řadě pak jsou samotné izolační pyrodesky s drážkou, ty umožní difuzně otevřenou skladbu. Na pyrodesky, které do sebe jednoduše zasadíte perem, se položí střešní fólie. Ta propouští vlhkost z interiéru ven, a pomáhá tak v jeho odvětrávání, aniž by z domu unikalo teplo. Spoje pyrodesek je však potřeba ještě před položením fólie dopěnit PIR pěnou a všechno přidělat pomocí latí a dlouhých šroubů ke krokvím. Na nové kontralatě dále položte bednění z OSB desek a separační fólie, která ochrání OSB desky před zatečením a vytvoří mikroventilaci. A před položením nezapomeňte na osazení žlabovými háky. Teď už zbývá jen položit střešní krytinu.

Výběr nové krytiny

Pokud se rozhodnete pro těžkou krytinu (betonové nebo pálené tašky, štípaná břidlice), spočítejte, kolik bude vážit a zda ji stavba unese.

V první fázi instalace je nutné po celém obvodu domu připevnit zakládací lištu, do ní přitlouct startovací šablonu, do které se pak začnou skládat jednotlivé kosočtverce plechové střešní krytiny. Šablony střešní krytiny můžete buď přišroubovat nebo přitlouct pomocí speciálních hřebíčků s vruty, které chrání střechu proti vytržení větrem.

Na hřeben střechy přijde hřebenová lišta, která zajišťuje odvětrávání.

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama