• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Řešení pro plzeňské bezdomovce. Domov najdou v dřevěné budce

  22.5.2024
  Simona Knotková

  První vlastní příbytek po letech má od pondělí pár plzeňských bezdomovců Tonda a Stáňa, kteří roky žili na ulici a přespávali pod mostem.

  Díky aktivitě spolku SISO a podpoře města a centrálního obvodu se podíleli na stavbě malého dřevěného domku, který stojí na odstavném parkovišti ve čtvrti Skvrňany. Budou v něm bydlet, hlídat parkoviště a udržovat v jeho okolí pořádek. Pomohou také při stavbě stejných domků pro další lidi bez domova, řekl ředitel spolku Martin Hruška, který je v Plzni současně vedoucím terénního programu pro lidi bez přístřeší Střediska křesťanské pomoci.

  Inspiraci získal Hruška v Praze 9, kde lidé bez domova dostali k užívání buňku. „Trochu mě ale mrzelo, že se do toho nezapojují sami klienti. Navíc veřejnost v Plzni tomu nebyla nejdřív moc nakloněna, a proto se přemýšlelo, jakým způsobem to pro veřejnost i klienty udělat přijatelnější. Takže se klienti musejí na stavbě sami podílet,“ vysvětlil.

  Miniaturní domek o ploše kolem šesti metrů čtverečných stavěli Tonda se Stáňou s pomocí spolku SISO asi tři měsíce. „Dělali jsme všechno, já jsem řezal a dával dohromady, paní brousila a natírala. Museli nás nejdřív naučit pracovat s nářadím, ale bavilo nás to a jsme moc vděční, že tu můžeme bydlet,“ řekl cizinec Tonda, který přišel do Plzně asi před 25 lety za prací. I vinou zdravotních problémů ztratil práci a zhruba před osmi lety se ocitl na ulici. Jeho partnerka Stáňa je Plzeňanka, vyučená ve Škodovce. I ona skončila před časem na ulici. Spolu žijí asi dva roky.

  Na materiál na domek dostal spolek dotaci od města Plzeň. Ušetřilo se i díky zvýhodněným cenám, které nabídli dodavatelé. „Zpočátku bylo nutné vysvětlovat klientům, jaké nářadí a jak mají používat a jak se jmenuje, ale postupem času to odeznívalo. Na klienty byl relativně spoleh. Očekával jsem zpočátku, že třeba do práce nedorazí, ale práce je bavila, takže se to stalo snad dvakrát, ale mělo to pádný důvod – třeba, že jim ukradli věci,“ uvedl Hruška.

  Plánuje stavbu dalších stejných domků. Na dárcovském portálu spustili kampaň na peníze na materiál pro další domeček. „Myslím, že teď se vejdeme do 80 000 korun,“ odhadl Hruška.

  V minidomku mají jeho uživatelé základní vybavení – kuchyňskou linku, která slouží i jako šatní skříň, postel a chemickou toaletu. Malý solární panel vyrábí energii pro rádio a světlo. Není tam zavedena voda ani elektřina. Aby si klienti bydlení udrželi, musejí dodržovat určitá pravidla. „Je tam zákaz užívání nelegálních návykových látek. Je zakázáno tam nechat přespávat jiné lidi a klienti musí být přínosní pro to dané místo,“ uvedl Hruška. Jedním z hlavních přínosů projektu je podle něj možnost nácviku pracovních návyků.

  V Plzni je podle odhadů města kolem 400 lidí bez domova.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte