• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Řešte kritickou situaci v základní škole, vyzývá hostivická ODS starostku Čápovou

  10.8.2022
  Jan Štoll

  Ani měsíc před školním rokem nemá základní škola v Hostivicích plnohodnotné vedení, které by vzešlo z konkurzního řízení. To už dopadá na školu a na kvalitu výuky, předseda hostivické ODS Marek Černoch požaduje řešení po vedení města. Podle starostky Kláry Čápové (HOme) vede školu dosavadní zástupkyně dobře.

  „Do začátku nového školního roku zbývá jeden měsíc a naše základní škola v Hostivici nemá plnohodnotného ředitele či ředitelku. Je to právě současné vedení města, které je za tento stav zodpovědné,“ uvedl Marek Černoch. Tomu měla předcházet personální výměna dosavadního ředitele, kterého mělo podle Černocha vedení města donutit k odchodu a na místo dosadit ředitele Chudíka. „Není pravda, že vedení města donutilo původního ředitele k odchodu, odchod do starobního důchodu ohlásil vedení města zcela dobrovolně ihned po volbách roku 2018. Vedení města nového ředitele Chudíka nedosadilo. Vyhrál řádný konkurz, vedení města respektovalo doporučení konkurzní komise,“ reagovala starostka Čápová.

  „Ten jen těžko zvládal svou roli a škola se dostávala do stále většího rozkladu. Následně pan ředitel onemocněl. Dlouhodobá nepřítomnost ředitele situaci ještě zhoršila. Pravděpodobně jen díky zkušeností zástupkyně ředitele paní Liškové, která byla pověřena řízením školy, má ještě pořád Hostivice základní školu,“ míní Černoch. „Že člověk onemocní, se může stát každému. Nemoc rozhodně nemůže být důvodem k propuštění ze zaměstnání nebo odvolání z funkce. Základní škola Hostivice má plnohodnotnou a řádně ustanovenou ředitelku, velmi zkušenou paní Liškovou,“ uvedla Čápová.

  Podle Černocha před prázdninami vedení města selhalo, když nedokázalo vybrat ředitele ve výběrovém řízení a zrušila ho. Následně město vyhlásilo další. „I kdyby z tohoto výběrového řízení vzešel nový ředitel, nestačí se plně připravit na začátek školního roku,“ dodává Černoch.

  „Termíny průběhu konkurzního řízení jsou dány školským zákonem, tudíž nastávající školní rok připravuje nadále paní ředitelka Lišková. Nástup nového ředitele tedy nemá na chod školy a zahájení nového školního roku žádný vliv,“ vysvětluje Čápová.

  Atmosféra na škole ale dopadá i na rodiče. Maminka M.V., která si z pochopitelných důvodů nepřála zveřejnit své jméno a má na základní škole syna, potvrzuje, že se dlouhé měsíce bez ředitele na chodu školy už podepsaly. „Atmosféra v pedagogickém sboru není dobrá, vytvořilo se tu několik skupin, které spolu bojují. Je to cítít jak na kvalitě výuky, tak na komunikaci s rodiči. Nejvíce to samozřejmě odnáší děti,“ řekla Našemu regionu maminka M.V. s tím, že už z Hostivické školy dokonce dali někteří rodiče děti jinam.

  Výběrové řízení by mělo skončit na konci srpna. Zda z něho vyjde nový ředitel a kdy usedne na své místo ale nikdo neví. Neodpověděla na tuto otázku ani starostka Čapová z hnutí HOme. sto  Nepřehlédněte