V Tanvaldu na Jablonecku otevřeli první školní restauraci v České republice, která neprodukuje žádný potravinový odpad. Tento průkopnický projekt, který vznikl ve spolupráci s firmou Primirest, přináší řadu inovací v oblasti školního stravování.
Hlavním principem nového systému je samoobsluha. Děti si samy vybírají a nakládají jídlo, což vede k dramatickému snížení množství vyhozených pokrmů. Podle Michala Debrecéniho, jednatele společnosti Primirest, se v běžných jídelnách nesní až 30 % uvařeného jídla. V samoobslužných jídelnách je to pouhých 12 %.
Nový koncept se inspiroval finským modelem školního stravování. První zkušební provoz byl zahájen v roce 2022 na škole Šumburk, kde se osvědčil i u nejmenších dětí. Nyní jsou v Tanvaldu již tři takové jídelny.
Město do projektu investovalo přibližně 15 milionů korun. Starosta Vladimír Vyhnálek však zdůrazňuje, že se investice vrátí díky úsporám na mzdových nákladech. Ročně by město mohlo ušetřit až dva miliony korun.
Systém přináší i další výhody. Díky menšímu plýtvání může jídelna nakupovat kvalitnější suroviny. Používá se například bio hovězí maso z Vysočiny a čerstvé ryby. Firma se také vyhýbá mraženým polotovarům a instantním přílohám.
Nesnědená jídla nekončí v odpadu, ale jsou darována potřebným prostřednictvím spolku Zachraň jídlo. V říjnu tak bylo zachráněno 87 porcí, které putovaly do Rodinného centra Maják.
Tento inovativní přístup ke školnímu stravování učí děti zodpovědnosti a šetrnému přístupu k potravinám. Zároveň přináší úspory a umožňuje zkvalitnění jídelníčku. Tanvald tak ukazuje cestu, kterou by se mohly vydat i další školy v České republice.
Zdroj: ČTK