Říčany budou mít novou cestu k nádraží, rozhodli o tom lidé

31.10.2020
Jan Štoll

Obyvatelé Říčan hlasovali o 19 projektech rozdělených do dvou kategorií. Na ty město vyčlenilo z rozpočtu celkem pět milionů korun.

„První dva náměty z každé kategorie bude radnice v příštím roce realizovat, formálně by je ještě měla schválit rada města,“ uvedla mluvčí Říčan a koordinátorka participativního rozpočtování Kateřina Lauerová.

Rekonstrukce cesty pro pěší k nádraží od ulice Scheinerova získala celkem 315 hlasů a druhý námět na Revitalizaci povrchu hřiště na Lázeňské louce získal celkem 199 hlasů. Na realizaci těchto dvou projektů uvolní říčanská radnice příští rok dohromady 4 miliony korun ze svého rozpočtu.

Se svým námětem se nevzdal ani pan, který Námět na zastřešení autobusových zastávek byl opakován z loňska, tentokrát vyhrál kategorii malé projekty i absolutní pořadí s počtem 316 hlasů. Ve věku 88 let se stal říčanský pamětník Oldřich Schreiber úspěšným navrhovatelem a pravděpodobně i nejstarším hlasujícím.

Říčany otevřely novou školku v Kuří a staví další

Zapojení veřejnosti do obnovy Říčanského lesa je druhý záměr z kategorie malé projekty, který bude radnice realizovat. Získal 258 hlasů, přičemž pouze jeden záporný hlas svědčí o shodě veřejnosti na tomto tématu.

Celkem se do rozhodování o investicích za pět milionů zapojilo téměř 700 občanů s trvalým pobytem starších 15 let. Hlasovali převážně online registrovaní v Řídím Říčany. „Sto třicet hlasujících vážilo cestu na kontaktní místa a hlasovalo papírově. Provoz podatelen omezila vládní opatření, takže zájem o hlasování byl největší v rondelu na nádraží a infocentru na Masarykově náměstí. Hlasovací listy byly zaslány i do obou zařízení pro seniory,“ dodala Lauerová.

Radnice už připravuje vyhlášení pátého ročníku Překvapte Říčany.

„Podmínky budou velmi podobné, změna však přijde ve veřejné prezentaci. V době, kdy scházení většího počtu osob není žádoucí, se budeme snažit vymyslet jinak – bezpečněji,“ uvedla Lauerová.

Zůstane určitě nejdůležitější podmínka realizace na pozemku nebo majetku města. Umístění záměru si mohou lidé prověřit na webu města, kde zjistí, zda je pozemek v majetku města.

Malé obchody se vrací, nový otevřeli v OhrobciNepřehlédněte