Říčany otevřely novou školku v Kuří a staví další

23.10.2020
Jan Štoll

Demografická studie věkové struktury obyvatelstva potvrzují, že v Říčanech žijí mladší lidé než v jiných částech ČR. Nové školky tak není problém naplnit, spíše naopak. V roce 2015 přitom město otevřelo školku Zahrádka pro 112 dětí. Po pěti letech otevřelo další mateřskou školu v Kuří a zahájilo stavbu další. Celková kapacita městských školek je teď 565 míst, přičemž většina městských MŠ má výjimku na 25 dětí ve třídě.

„To klade velké nároky na kapacitu školských zařízení. Obecná škola v Kuří již 55 let nesloužila svému účelu a postupně chátrala. Rekonstrukci budovy město zahájilo předáním stavby v březnu 2019 a v září 2020 přivítala školka na čtyři desítky dětí. V budově, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí, vznikly dvě nové třídy se zázemím pro chod školky,“ uvedla mluvčí Říčan Kateřina Lauerová.

Budova si zvenčí zachovala svůj původní historický ráz. Stavební firma nově postavila větší přístavbu po demolici té původní.

„Odstraněna a znovu vystavěna byla stropní konstrukce, dělníci kompletně opravili podlahy v celé původní budově, budova má nová okna a fasádu. Školka je díky výtahu bezbariérová. Vzniklo zde i školící centrum se samostatným vchodem, které bude využívat osadní výbor v Kuří pro svá jednání,“ popisuje Lauerová.

Lidé v Praze 22 budou rozhodovat o milionu z městského rozpočtu

V přilehlé zahradě a předzahrádce mohou děti využívat pískoviště, prolézačky a další hrací prvky. Náklady na rekonstrukci byly 24,7 milionu korun, z čehož dotace z fondů Evropské unie uhradila 18,5 milionu.

V ulici Bílá pak začala stavba mateřské školy Větrník. Tady vzniknou čtyři třídy pro celkem 96 dětí.

„Město bude stát nová školka bezmála 67 milionů, z čehož Evropská unie spolufinancuje stavbu objektu částkou 41,5 milionu z fondu IROP a zelenou střechu a fasádu částkou 7,8 milionu korun z Operačního programu životní prostředí,“ upřesnila Lauerová.

Zelená střecha o ploše 356 metrů čtverečních a zelená fasáda jsou kromě estetické stránky také funkční, optimalizují nakládání se srážkovými vodami, které budou zachyceny v souvrství vegetačních střech, akumulační nádrži a zasakovací galerii. Dešťová voda tak bude využita plně přímo v místě svého dopadu.

Zelené stěny na severozápadní fasádě s popínavými rostlinami využijí závlahu akumulovanou dešťovou vodou. Tato použitá unikátní přírodě blízká řešení zlepší mikroklima přímo v areálu nové školky.

Stavba mateřské školy by měla trvat zhruba 14 měsíců, následovat má celková rekonstrukce ulice Bílá.

Charitativní festival osvítil Uhříněves a otevřel tajemná místaNepřehlédněte