Říčany slibují parkování skoro zadarmo, podmínkou je zapsání trvalého pobytu

18.5.2021
Jan Štoll

Říčany mají letos v létě spustit moderní systém městského parkování, který počítá s benefity především pro obyvatele Říčan s trvalým pobytem. „Pokud v Říčanech bydlíte a chcete nadále parkovat jednoduše a skoro zdarma, neváhejte s přihlášením k trvalému pobytu,“ uvedla radnice v městském zpravodaji s tím, že ceník a další podrobnosti ještě dopracovává. „V tuto chvíli ještě dobíhají úřední procesy a dochází k vypořádávání posledních připomínek.“

Radnice chce motivovat obyvatele k přihlášení se k trvalému pobytu. Důvod je jednoduchý, město tak nebude přicházet o příjmy z daní. „Město získává do svého rozpočtu finance ze státního rozpočtu, které jsou odvozené z počtu trvale hlášených osob,“ vysvětluje mluvčí města Kateřina Lauerová s tím, že výpočet příspěvku od státu i podílu na daních je složitý vzorec.

Kolik lidí dnes žije v Říčanech ale nemá v nich přihlášen trvalý pobyt město neeviduje přesně. „Představu sice máme, ale je to velmi hrubý odhad, který neumíme konkretizovat, ale v řádu jde o víc než tisíc osob,“ dodává Lauerová.

Z ministra ředitelem, Prymula si postaví nový pavilon v Říčanech

V důsledku pak nejde o malé peníze. „Nedá se říci, že na jednoho člověka dostáváme konkrétní částku. Není to přímá úměra, ale řádově je to kolem 10 tisíc korun na osobu ročně. V součtu jde tedy každopádně o miliony korun ročně,“ říká Lauerová.

Důvody lidí, proč nejsou v Říčanech přihlášení k trvalému pobytu jsou různé. „Může to být například vlastnictví nemovitostí v jiném městě, podnikání v Praze a mnoho dalších důvodů. Přihlásit si trvalý pobyt je otázka 15 minut, nic složitého, jen se dostavit na úřad,“ říká Lauerová.

„Říčany nejsou standardním městem. Jinde v republice populace spíše stagnuje, menší města na periferii se dokonce vylidňují. U nás je to právě naopak a tlak na bydlení u Prahy je enormní,“ uvedl starosta města David Michalička.

S rostoucím počtem obyvatel ať už s trvalým pobytem nebo bez něj totiž roste i tlak na městskou infrastrukturu. Od kapacity čističky odpadních vod, množství dodané pitné vody nebo jen prostou údržbu silnic a chodníků. To v důsledku vyčerpává městský rozpočet. A v budoucnu se to nemá zlepšit. Podle statistických odhadů by se mohl počet obyvatel Říčan do roku 2040 navýšit o 30 procent.Nepřehlédněte