Řidiči budějovické MHD budou dostávat měsíční odměnu 3000 Kč

30.5.2022
Jiří Bydžovský

Českobudějovický dopravní podnik začne vyplácet řidičům MHD každý měsíc počínaje červnem až do konce roku měsíční mimořádnou odměnu 3000 korun. Bere to jako stabilizační odměnu a motivaci pro hledání nových řidičů. Ročně tak vydá proti plánu na mzdy až o osm milionů Kč víc. Dopravní podnik omezil od 23. května, kvůli nedostatku řidičů,  dočasně provoz na linkách 1, 3 a 9.

„Představenstvo Dopravního podniku města České Budějovice  přijalo opatření k řešení personální situace. Řidičům městské hromadné dopravy, kterých má DPMCB aktuálně nedostatek, jednohlasně schválilo mimořádnou odměnu 3 000 Kč měsíčně jako stabilizační příspěvek pro stávající zaměstnance i pro oslovení nových zájemců,“ uvedla mluvčí podniku Barbora Smudková.

Firma hledá možnosti, jak zlepšit platy i jiným zaměstnancům než řidičům. V červnu vyplatí podnik pracovníkům zvláštní odměnu, což vyplývá z kolektivní smlouvy. Podle mluvčí to vyjde podnik téměř na čtyři miliony Kč.

Nemocných je teď zhruba deset procent ze všech asi 200 kmenových řidičů. Podnik se snažil předejít omezení spojů, ale neúspěšně. „Řada našich řidičů jezdí přesčasové směny a pomáhají nám i kolegové z jiných profesí, kteří mají potřebná řidičská oprávnění. Všeobecný nedostatek řidičů ale již neumožňuje stávající provoz zachovat,“ uvedla mluvčí s tím, že  dopravní podnik má o 16 řidičů méně, než potřebuje. Od března do května sice přijala městská společnost deset řidičů, ale všichni ještě musí dokončit autoškolu na řízení autobusů a trolejbusů.

Budějovický dopravní podnik svezl loni 57,6 milionu cestujících. V porovnání s posledním předpandemickým rokem 2019 to bylo téměř o deset milionů cest méně, meziročně téměř o šest milionů méně.

Zdroj:vz/čtk Nepřehlédněte