Řidiči pozor! Vysoké teploty s sebou přináší mnoho nebezpečí

19.6.2021
Jaroslav Svoboda

Pozor na klimatizaci

Jak už bylo řečeno v úvodu, dnes už si asi ani nepředstavíme cestování autem bez zapnuté klimatizace, a přitom, tolik řidičů dělá při jejím používání několik zásadních chyb. Předně je potřeba pravidelně klimatizaci čistit. Při jejím používání je pak potřeba dbát na teplotní rozdíl ve vozidle a venku, odborníci radí, že tento rozdíl by neměl přesáhnout 5 °C, abychom se vyhnuli tradičním letním nachlazením „z klimatizace“.

Pozor na nehody

V souvislosti se současnými vysokými teplotami se bohužel na českých silnicích zvyšuje i počet dopravních nehod. Například v Plzeňském kraji se zvýšil počet nehod o 10 % a vážnější jsou i jejich následky. Samozřejmě, faktorů, které se na nehodovosti podílí je více, ovšem právě vysoké teploty, které vlastně každý den překračují tropické „třicítky“ sehrávají významnou roli.

Přechody z vyhřátých kanceláří, hal a provozoven do vozidel, v nichž se teplota pohybuje ještě o několik desítek stupňů výš, únava, stres, následné případné indispozice a spěch, to vše jsou jedny z dalších zásadních faktorů, které se negativně odráží v silničním provozu,“ upozorňuje policejní mluvčí Pavla Burešová.

Sedm zajímavostí, které jste nevěděli o Heleně Růžičkové. Oblíbená herečka by oslavila 86. narozeniny!

Řidiče samozřejmě nepotěší ani také již tradiční uzavírky a opravy komunikací, které se provádí v letní sezoně pravidelně. Spolu s vyšetřováním nehod, které pak přináší další omezení provozu, vzniká pro řidiče další stresové prostředí.

Jak tedy jezdit?

Při současných tropických teplotách je tak hlavně potřeba být v klidu, opatrní, dodržovat pitný režim a pokud se budeme cítit unavení nebo nemocní, rozhodně za volant nesedat. Důležité je také nezapomínat na dodržování rychlosti, bezpečných rozestupů mezi vozidly a hlavně na ohleduplnost k ostatním.

Zdroj: Policie ČR Nepřehlédněte