• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Robotická tělocvična v Brandýse nad Orlicí pomůže pacientům s poškozením mozku

  9.2.2024
  Doris Drienová

  Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí otevřel robotickou tělocvičnu za více než 16 milionů korun. Poslouží rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku. Pro ústav je to první krok pro zařazení do rehabilitačního kranioprogramu.

  Přístrojové vybavení ústavu by se mělo ještě rozšířit. „Dovoluji si tvrdit, že po nákupu všech přístrojů, které máme v plánu,budeme mít nejmodernější robotickou tělocvičnu v Česku,“ uvedla ve čtvrtek ředitelka ústavu Světlana Jeřábková.

  Mezi novým vybavením je robotický rehabilitační přístroj pro bezpečnou mobilizaci neurologických pacientů a pacientů upoutaných na lůžko. Jeho účelem je umožnit časnou a bezpečnou pohybovou aktivaci, zamezit negativním důsledkům dlouhodobého ležení a urychlit uzdravení. Stál přes čtyři miliony korun.

  Na stejné peníze vyšel dynamický chodník s integrovanými tlakovými senzory pro analýzu a nácvik chůze při léčbě poruch chůze při neurologické a ortopedické rehabilitaci. Ústav pořídil také dvě vertikalizační lehátka pro postupný přechod pacientů z lehu přes sed do úplného stoje či přístroj určený především k léčbě inkontinence u žen i mužů v jakémkoli věku.

  V budoucnu chce Pardubický kraj jako zřizovatel ústav rozšířit o novou multifunkční budovu, kam by se mělo oddělení kranioprogramu přemístit. Mělo by v ní být 15 až 20 lůžek pro pacienty, které by bylo možné přijímat ihned po stabilizaci zdravotního stavu, nejlépe do 14 dnů po cévní mozkové příhodě.

  Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí vznikl v roce 1898, je příspěvkovou organizací kraje. V současné době je akreditovaným zdravotnickým zařízením, kapacita činí 220 lůžek včetně nadstandardně vybavených bezbariérových pokojů. Ústav zajišťuje rehabilitaci pacientů především po operacích a úrazech pohybového ústrojí, s onemocněním neurologického systému a s bolestmi páteře a kloubů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte