Rodiče vyplácí kapesné dětem stále častěji na účet s kartou

18.6.2020
Redakce

„Rodiče řeší kapesné u dětí zhruba kolem jejich devátého roku, kdy se jejich potomci začínají učit hodnotu peněz. V současném digitalizovaném světě je důležité naučit je pracovat co nejdříve s virtuálními penězi, a tedy platit kartou nebo chytrým mobilem,“ uvádí Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Za ideální začátek vyplácení kapesného má 46 procent rodičů první stupeň základní školy. Pro asi třetinu rodičů je vhodným obdobím pro kapesné druhý stupeň. Osm procent rodičů dětem dává peníze už od mateřské školy, na druhou stranu sedm procent z nich čeká s kapesným až na školu střední. A čtyři procenta školáků se kapesného vůbec nedočkají.

„Děti si zkoušejí samy spořit mezi 12 až 14 lety, v tomto věku už vnímají význam peněz a začínají se zajímat o tuto oblast. Od 15 let narůstá potřeba využívání účtu hlavně z důvodů výdělků brigád,“ vysvětluje Jan Sadil.

Netolismus jako nová civilizační nemoc. Jak poznat, že je dítě závislé na počítači?

ČSOB se od roku 2016 věnuje výuce finanční gramotnosti na základních a středních školách po celé republice v programu Finanční vzdělávání ČSOB. Podílí se na něm více než 440 zaměstnanců, jejichž rukama prošlo přes 30 000 dětí. Od letoška se program ve spolupráci s Policií ČR rozšiřuje o vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti.Nepřehlédněte