Rok 2022 je rokem planetek. Pozorovat se dají z Kletě

4.7.2022
Jiří Bydžovský

Teleskop na observatoři Kleť letos slaví 20. narozeniny. Před 120 lety poprvé pozoroval Johann J. Zink z Českých Budějovic planetku Vesta a svá pozorování pečlivě zakreslil. O století později se na planetky zaměřil nový moderní teleskop KLENOT. Je navržený speciálně pro sledování těchto malých těles Sluneční soustavy. Kleť je nejvýše položenou hvězdárnou v zemi.

Kosmická hlídka na Kleti hlídá oblohu a sleduje potenciálně nebezpečná kosmická tělesa, která by se mohla střetnout se Zemí. Letos v březnu například zaznamenali zahraniční astronomové na snímcích noční oblohy rychle se pohybující dosud neznámé těleso. Celosvětové centrum pro sledování planetek na něj obratem upozornilo mezinárodní síť observatoří a jako jedna z prvních na světě jej zaznamenala právě jihočeská Observatoř Kleť. „Přesně změřené polohy tělesa zamířily z Kleti okamžitě zpět do světa. Výpočty potvrdily, že dosud neznámý malý asteroid míří přímo k Zemi. Naštěstí se jednalo pouze o malý přibližně čtyřmetrový balvan a ke střetu se Zemí došlo poblíž Islandu pouhé dvě hodiny po objevení tělesa,“ řekl Jakub Šimánek z Hvězdárny a planetária, České Budějovice.

Vědecký výzkum na Kleti probíhá v noci, ale během dne se otevírají brány do vesmíru výletníkům. Tradiční komentované exkurze vás zavedou do světa planetek a komet a připomenou i historický odkaz proslulého budějovického astronoma Johanna J. Zinka či výročí nejmodernějšího dalekohledu v ČR. Spatříte výstavu fotografií z vesmíru a za jasného počasí je možné pozorovat dalekohledem Slunce.

Observatoř Kleť je nejvýše položenou hvězdárnou v ČR, z výšky 1070 m n. m. má jedinečný výhled do krajiny i do vesmíru. Za jasného počasí nabízí pozorování Slunce a slunečních skvrn v přímém přenosu, a to největším čočkovým dalekohledem u nás. „Kleť patří v oboru výzkumu planetek a komet ke světové špičce a úzce spolupracuje s ESA na mezinárodních projektech pozorování. Kleť je pobočkou budějovické Hvězdárny a planetária,“ dodal Šimánek.

Zdroj:vzNepřehlédněte