• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rok Harrachů na zámku Kunín vyvrcholí výstavou Růže pro paní hraběnku

  24.9.2023
  Doris Drienová

  Zámek Kunín na Novojičínsku připravuje výstavu květin Růže pro paní hraběnku, která bude vyvrcholením letošní zámecké sezony a projektu Rok Harrachů. Návštěvníci ji budou moci vidět od 28. září do 8. října.

  Zámek chystá rovněž obnovenou premiéru nedávno objevené divadelní hry z roku 1784 a také slavnostní Koncert pro paní hraběnku. Novinářům to v neděli sdělil kastelán zámku Jaroslav Zezulčík.

  Uvedl, že aranžmá růží v pokojích zámku k poctě hraběnky Marie Walburgy a rodu Harrachů bude jednou z největších květinových výstav na českých a moravských hradech a zámcích. „Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic se svými přáteli a studenty Střední zahradnické školy v Ostravě. Prohlídku celého zámku, květinových vazeb a dekorací mohou návštěvníci absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodců,“ uvedl kastelán.

  V době konání slavnosti bude zámek otevřen denně včetně pondělí od 09:00 do 17:00. V zámecké kuželně budou moci návštěvníci zhlédnout také volně přístupnou výstavu Zahrady a zahradníci rodu Harrachů. Ve čtvrtek 28. a pátek 29. září vždy v 11:00, 13:30 a 15:00 se uskuteční komentované prohlídky květinových aranžmá.

  „Na státní svátek 28. září a až do neděle 1. října se návštěvníci v pokojích zámku setkají rovněž s hraběnkou Walburgou a jejím doprovodem a mohou se převléci do šatů aristokratů její doby,“ uvedl Zezulčík.

  Ve Velkém sále zámku v sobotu 30. září od 16:00 uvede Literární klub Nový Jičín obnovenou premiéru nedávno objevené divadelní hry Louisa aneb jak se zkouší láska. Hru napsala v roce 1784 právě nejvýznamnější majitelka kunínského zámku hraběnka Marie Walburga.

  V neděli 1. října ve 13:00 se pak v kostele Povýšení svatého Kříže v Kuníně uskuteční Koncert pro paní hraběnku. Účinkovat budou Eva Blažková (příčná flétna a zpěv) a Ráchel Skleničková (klavír a zpěv). Koncert bude součástí festivalu Dny umění nevidomých.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte