• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Rozšíření sjezdovek a modernizaci lanovky na Ještědu má zhodnotit studie

    11.2.2023

    Do konce listopadu má být hotová studie rozvoje Ještědu v souvislosti s možným rozšířením lyžařského areálu a plánovanou modernizací lanovky. Na libereckém magistrátu nepanuje shoda o jejich budoucnosti, ani na výběru firmy, která má studii provést.

    Dokumentaci vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území, takzvanou SEA, vypracuje brněnská firma Jacobs Clean Energy za téměř 1,5 milionu korun. „Výběrem nezávislého posuzovatele chce město Liberec získat nezávislý posudek o možnosti či nemožnosti rozšíření skiareálu na Ještědu, a to včetně možného posouzení prodloužení lanové dráhy na Ještěd. Posouzení bude i definovat vodní režim na Ještědu,“ tvrdí náměstek primátora Adam Lenert (ANO). Podle něj je to firma, která není propojená s místními občanskými iniciativami ani společnosti TMR. „Myslím si, že by to měla být záruka toho, že nikdo nemůže zpochybnit, že ten proces byl z jedné nebo druhé strany manipulován. Bereme to tak, že město tady bude hrát roli nestranného prostředníka, protože i město má zájem, aby se dozvědělo, jestli Ještěd snese jakýkoliv rozvoj,“ dodal náměstek.

    Podle opozice to však byl tak trochu fígl. „Hodnotíme proces výběru zpracovatele SEA za poněkud nešťastný. Primátor Zámečník minulý rok oslovil opozici a ekologické spolky s výzvou, aby mu poslali návrhy na možné zpracovatele. Tak jsme za opozici učinili. Nyní čteme, že byl vybrán zpracovatel, který má výhodu v tom, že není propojen s TMR ani s místními spolky. Když jsme v šibeničním termínu reagovali na výzvu primátora Zámečníka, netušili jsme, že posláním našich návrhů jsme tím námi doporučené firmy v konečném důsledku vlastně vyřadili,“ uvedl opoziční lídr Jindřich Felcman (LOL/Zelení).

    Vybraného dodavatele ale nezpochybňuje. „Nicméně co se stalo, stalo se. Je to jen jeden z mnoha zmatků kolem celé kauzy nových sjezdovek na Ještědu. V tuto chvíli musíme věřit v profesionalitu vybraného zpracovatele. Rozhodně to ale neznamená, že nebudeme jeho závěry důsledně a kriticky přezkoumávat,“ dodal Felcman.

    Voda a les pryč

    Na magistrátu o budoucím rozšiřování skiareálu nepanuje shoda. Zastupitelé města loni i přes odpor opozice schválili podnět ke změně územního plánu pro Ještěd. V jejím rámci se nyní posuzuje možné rozšíření skiareálu mimo stávající výseč s možností vybudovat dvě nové široké sjezdovky pro rodiny s dětmi. Kvůli tomu hrozí, že bude nutné na ještědském hřebenu pokácet přes 50 hektarů lesa. Navíc to představuje problém s daleko větším odběrem pitné vody pro umělé zasněžování.

    „TMR obhajuje svůj záměr na rozšiřování areálu tím, že je potřeba doplnit modré a široké sjezdovky pro rodiny s dětmi. Tyto modré sjezdovky ale v areálu jsou, a to na Pláních. Jenže poslední zimu nebyly tyto sjezdovky celou dobu v provozu. Proč? Protože na Ještědu není dost vody na zasněžování a s přírodním sněhem už se v této době nedá na Ještědu moc počítat,“ popsal už loni hlavní problém Felcman.

    Že je spotřeba vody velký problém, vyplulo na povrch při porovnání její spotřeby v posledních letech. „Na zastupitelstvo nám přistál nenápadný materiál týkající se vyúčtování vody na odběrném místě K Bucharce. Z tohoto odběrného místa se plní nádrž na zasněžování sjezdovek. Vyžádal jsem si porovnání spotřeby vody na tomto odběrném místě za posledních 5 let,“ vysvětluje Felcman.

    Pro povolení sjezdovky Nová Skalka TMR doložil podklad k zasněžování. V případě nedostatku přírodního sněhu neměla být uvedena do provozu především sjezdovka Pláně. To se i stalo, Pláně jsou druhým rokem odstavené. Tím mělo být zajištěno, že spotřeba pitné vody nevzroste. „Pre prípad nedostatku existuje ako záložná variant možnosť doplnkovo využiť pitnú vody, avšak iba v množstve neprevyšujúcom doterajšie odbery,“ píše se v materiálu.

    Jenže to se jak zjistil Felcman nestalo. „Zjistil jsem, že poslední rok se zde navýšila spotřeba pitné vody takřka na dvojnásobek,“ uvedl a dodal. „Manipulace ohledně spotřeby pitné vody jasně ukazuje, jak v případě mocných investorů, jako je TMR, povolovací procesy fungují,“ dodal.

    Proti jsou kromě zastupitelské opozice také místní spolky Rodiče za klima Liberec a Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS). TMR jako provozovatel lyžařského střediska naopak argumentuje tím, že další dvě široké sjezdovky jsou potřeba, neboť za jedinou pořádnou v areálu se zhruba deseti kilometry tratí považuje pouze Novou Skalku. Šéf firmy Igor Rattaj přitom označil budoucí rozvoj skiareálů kvůli teplým zimám, mimo vybrané oblasti, za neperspektivní. „Reálně, v České republice, co se týče povětrnostních podmínek, nadmořské výšky a podobně, jsou tu Krkonoše – Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou. Možná ještě Klínovec, respektive Krušné hory. A zbytek? Tam takovéto zimy budou častější, tam není perspektiva,“ uvedl Rattaj v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

    sto



    Nepřehlédněte