ŘSD je připravené podepsat smlouvy s Metrostavem na stavbu dálnice D3 u jihočeské Kaplice

14.10.2021
Jiří Bydžovský

Úsek dálnice D3 u jihočeské Kaplice by mohla postavit firma Metrostav Infrastructure. Ředitelství silnic a dálnic  s ní kvůli jejím zpochybněným referencím zatím nepodepsalo smlouvu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže  ale v jiném sporném tendru rozhodl, že je třeba reference Metrostavu uznat. ŘSD použije toto rozhodnutí jako platný judikát pro ostatní tendry s Metrostavem.

„Jsme v situaci, kdy víc než dvanáct důležitých staveb máme blokovaných sporem Metrostavu. My jsme ho z tendrů vylučovali, Metrostav se odvolal k ÚOHS a z konce minulého týdne máme rozhodnutí, ve které nám úřad říká, že máme reference uznat, a tam, kde podal Metrostav nejvýhodnější nabídku, s ním podepsat smlouvu. Po velmi pečlivém právním prozkoumání se tím budeme řídit,“ řekl Jan Rýdl, mluvčí ŘSD.

Akcionářem Metrostav Infrastructure je firma Metrostav, které soud loni nepravomocně zakázal účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Důvodem byl podíl v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Metrostav pak převedl silniční projekty na dceřinou firmu. Na stavbu části D3 Třebonín-Kaplice nádraží dostalo ŘSD pět nabídek, nejvýhodnější za 1,87 miliardy podala právě Metrostav Infrastructure. ŘSD s ní ale dosud nepodepsalo smlouvu, přičemž stát chtěl začít stavět letos ve druhém pololetí.

ŘSD použije rozhodnutí ÚOHS jako závazný precedens. Na jeho základě postupně uvolní k podpisu ostatní smlouvy u výběrových řízení, do nichž podal Metrostav Infrastructure nejvýhodnější nabídku. „Nejdřív budeme takto uvolňovat menší zakázky, potom ty větší,“ řekl Rýdl.

Metrostav Infrastructure v srpnu uvedla, že je připravena začít hned stavět. Na firmu podle jejího vyjádření přešly od 1. září loňského roku s převodem části závodu zakázky uskutečněné v Česku divizí 4 Metrostav včetně referencí. „ŘSD má s naší prací mnohaleté zkušenosti a naše reference jsou průkazné,“ uvedl v srpnu ředitel Metrostav Infrastructure Zdeněk Ludvík.

Úsek D3 u Kaplice dlouhý 8,5 kilometru by se měl stavět tři roky. Zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku.

Zdroj:čtkNepřehlédněte