Rybníky na Novoborsku během přívalových dešťů ohrožují části České Lípy

7.8.2021
Fefík

„Nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdyby se při té poslední bleskové povodni protrhla hráz Kachního rybníka, což bylo v sázce,“ vzpomíná na nedávnou bezesnou noc starostka České Lípy Jitka Wolfová.

„O tom, že rybníky, tvořící celou soustavu, jejíž součástí je i Kachní rybník, nejsou v nejlepším technickém stavu, se přitom ví už od roku 2010. Jenomže po těch několika suchých létech, která následovala, se na to nejspíš pozapomnělo. Je proto nejvyšší čas se s tím vypořádat a předejít možnému nebezpečí. Je mi však jasné, že majitel, tedy Český rybářský svaz, se neobejde bez administrativní a finanční pomoci, kterou bude k realizaci náročného projektu potřebovat ze strany dotčených měst a obcí, kraje a státu,“ uvedla starostka Wolfová.

Česká Lípa má teď jediný velký kulturní stánek, Crystal. Opravovat ho bude za pochodu

„Bleskové povodně o jednom z červencových víkendů napáchaly řadu škod na soukromém i obecním majetku nejenom v naší Písečné a Dobranově, ale také v řadě dalších obcí na Českolipsku, Novoborsku a Liberecku. Už minulý týden jsem se proto sešla s panem premiérem Andrejem Babišem a následně také s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, s nimiž jsem jednala, jakou formou může postiženým obcím a městům pomoci stát, aby bylo možné sanaci poničeného majetku zahájit co nejdříve,“ připomněla starostka Jitka Volfová. Na své pražské návštěvě, kde lobovala za pomoc pro Českolipsko a Novoborsko, nastínila jak co nejrychleji zajistit opravu rybníků v okolí Bukovan a Svojkova a odvrátit tak jednu z velkých povodňových hrozeb od obyvatel několika obcí Českolipska a Novoborska, možnosti přípravy a financování této investice, která bude zároveň účinným protipovodňovým opatřením.

Nový Bor chce koupit červenou krasavici ve svém centru. A chce v ní muzeum Bořka Šípka

Je jasné, že nejprve se musí řešit hráz Kachního rybníka, která je ve velmi špatném technickém stavu. Povodňová komise ORP Nový Bor vyhlásila pro rybník II. stupeň povodňové aktivity. Stav pohotovosti bude trvat do doby, než dojde k odstranění destrukce hráze. Hráz vodního díla poškodily nedávné přívalové deště. „Kvůli nebezpečí protržení byl už rybník preventivně vypuštěný. Vedle toho provedla odborná firma bezpečnostně-technickou prohlídku a na základě jejího závěru byla uložena nouzová a ochranná opatření,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí na novoborském městském úřadu Jitka Kopčáková.

Rána pro Liberec. Prudký růst cen stavebních materiálů zdraží rekonstrukci bazénu

Protože se nouzové opatření musí splnit bezodkladně, Povodňová komise ORP Nový Bor vyhlásila stav pohotovosti na tomto vodním díle. Ten bude trvat do doby, dokud majitel hráz neopraví.

V řádech týdnů proto obec Svojkov zajistí ve spolupráci s rybáři doporučená nouzová opatření (přeložka kabelu a překop hráze). S jejich financováním přislíbil Svojkovu pomoc liberecký hejtman Martin Půta.

Potom přijde na řadu žádost o dotaci na havarijní opravu hráze, o kterou si Český rybářský svaz požádá ministerstvo zemědělství. S administrací projektu jim pomůže Nový Bor a Svojkov. Třetím, finančně i časově nejnáročnějším krokem by pak měla být celková revitalizace celé soustavy, na kterou by Český rybářský svaz mohl rovněž požádat o dotaci z programu ministerstva zemědělství.

Zdroje: Města Česká Lípa a Nový BorNepřehlédněte