S jedem ricin přicestovala z Ruska do Prahy hrozba pro primátora Hřiba i dva starosty. Mají policejní ochranu

4.5.2020
Marcel Mihalik

Všichni tři pražští politici veřejně kritizují autoritativní režim v Rusku a v Číně. Proto bezpečnostní složky vyhodnotily, že cílem útoku mohou být s nejvyšší pravděpodobností právě oni.

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib (Piráti)
(Česká pirátská strana)
Ondřej Kolář (TOP 09)
Ondřej Kolář (TOP 09)
(Archiv)
FOTO FCB Pavel Novotný Oficiální
(Facebook Pavel Novotný Oficiální)

Kvůli Koněvovi

Kolář si Rusko znepřátelil odstraněním Koněvovy sochy. Už jednou ho kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací chránila policie. Aktuální hrozby, o kterých informuje Respekt, ale veřejně nerozebírá. „Dění kolem mě nechci komentovat,“ citoval jej server. Pro TV Prima v úterý po telefonu Kolář zopakoval, že nemůže sdělovat podrobnosti kvůli podepsané dohodě o mlčenlivosti. „Já vám můžu sdělit opravdu jenom to, že mám přidělenou policejní ochranu. Byla mi přidělena na základě toho, že tady byly zjištěné nějaké skutečnosti, a ty skutečnosti jsou takové, že je tady Rus, který mě má za úkol zlikvidovat. Nejenom mě, ale ještě pana Hřiba a pana Novotného,“ řekl Kolář. Rusku je trnem v oku, protože podle ruského ministra obrany Sergeje Šojga porušil nový ruský zákon o poškozování válečných hrobů a pomníků.

I Koněv zamířil do karantény. Šestka odstěhovala kontroverzní sochu

Jednání starosty Prahy 6 odsoudil také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. „Počínání toho pražského úřadu je těžké nazvat jinak než cynickým a pobuřujícím. Doufáme, že česká strana si uvědomí rizika dalšího vyostřování této situace,“ uvedl.

Hřiba hlídá policie

Pražský primátor si zase Rusko poštval tím, že Praha přejmenovala náměstí před ruskou ambasádou po Borisi Němcovovi. To byl ruský liberální opoziční politik, kritik Putinova režimu, který byl v únoru 2015 zastřelen. Vykonavatelé vraždy byli odsouzeni, ale objednatel je neznámý. I Hřib tak musel ustoupit od běžných rysů svého každodenního chování a omezil cestování MHD. „V rámci opatření v tuto chvíli MHD, které jsem využíval denně, nemohu využívat. „Zhruba od Velikonoc jsem pod dohledem policie,“ citoval jej bulvární web extra.cz.

Kolář porušuje vlastní pravidla zadávání veřejných zakázek. Jako expertizu koupil předražený plagiát od kamaráda

Riziko se může týkat i Pavla Novotného, který loni koncem roku podráždil Rusi pomníkem věnovaným vlasovcům. Ten má v Řeporyjích vyrůst na náměstí. Rusko považuje příslušníky jednotek, které se podílely na osvobození Prahy na konci druhé světové války, ale předtím bojovaly na straně Německa, za zrádce.

Sekám se s Goliáši, na chudáky neútočím, říká starosta Řeporyjí Pavel Novotný

Informaci týdeníku potvrdilo i české ministerstvo zahraničních věcí. „Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby,“ uvedla mluvčí  Zuzana Štíchová.

Mluvčí české diplomacie ovšem přiznala, že vztahy s Ruskem nejsou ideální. „Je zřejmé, že naše vztahy procházejí složitým obdobím, jež je důsledkem rostoucí asertivity Ruské federace vůči ČR, dalším partnerům i v mezinárodních vztazích obecně. Snahou MZV bylo, je a zůstane chránit suverenitu, bezpečnost a prosazovat zájmy ČR ve vztahu k Rusku na základě rovnosti, vzájemného respektu a všude tam, kde to je možné, na základě vzájemné výhodnosti,“ uvedla Štichová.

Ruská federace informaci Respektu popírá.

(mim)Nepřehlédněte