• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • S topnou sezonou přibývá otrav oxidem uhelnatým

  15.11.2023
  Simona Knotková

  Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) vyjížděla od začátku října v kraji čtyřikrát k případu otravy oxidem uhelnatým (CO). Při těchto událostech záchranáři dohromady ošetřili šest lidí. Naposledy vyjížděly záchranářské posádky v pondělí večer do Vlčnova na Uherskohradišťsku k ženě, která si stěžovala, že je jí špatně, bolí ji oči a na hrudi.

  „Její stav se postupně zhoršoval. Při příjezdu záchranářů a otevření dveří se posádce okamžitě aktivovalo čidlo CO, které mají posádky vždy u sebe. Zdravotnické týmy ihned vynesly ženu, která už nebyla schopna chůze, z pokoje a začaly větrat. Ven poslaly také přítele ženy, který na tísňovou linku zavolal. Zdravotnické operační středisko požádalo o součinnost hasiče. Záchranáři ženu zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče a transportovali na interní JIP Uherskohradišťské nemocnice,“ uvedla mluvčí krajské záchranné služby Gabriela Netopilová Sluštíková.

  Tři lidé se oxidem uhelnatým přiotrávili na začátku října v rodinném domě v Holešově na Kroměřížsku. Ženu, muže a jejich syna převezly sanitky do nemocnic. Výjezdů k pacientům intoxikovaným oxidem uhelnatým přibývá s příchodem topné sezony. CO v domácnostech obvykle vzniká špatným spalováním, nejčastěji u karmy v koupelně, plynového kotle nebo kamen.

  „Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého spočívá v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech. Příznaky otravy jsou velmi nespecifické. Projevit se může nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí,“ uvedla mluvčí. Při první pomoci je důležitá co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a zavolání na tísňovou linku 155.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte