„Její stav se postupně zhoršoval. Při příjezdu záchranářů a otevření dveří se posádce okamžitě aktivovalo čidlo CO, které mají posádky vždy u sebe. Zdravotnické týmy ihned vynesly ženu, která už nebyla schopna chůze, z pokoje a začaly větrat. Ven poslaly také přítele ženy, který na tísňovou linku zavolal. Zdravotnické operační středisko požádalo o součinnost hasiče. Záchranáři ženu zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče a transportovali na interní JIP Uherskohradišťské nemocnice,“ uvedla mluvčí krajské záchranné služby Gabriela Netopilová Sluštíková.
Tři lidé se oxidem uhelnatým přiotrávili na začátku října v rodinném domě v Holešově na Kroměřížsku. Ženu, muže a jejich syna převezly sanitky do nemocnic. Výjezdů k pacientům intoxikovaným oxidem uhelnatým přibývá s příchodem topné sezony. CO v domácnostech obvykle vzniká špatným spalováním, nejčastěji u karmy v koupelně, plynového kotle nebo kamen.
„Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého spočívá v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech. Příznaky otravy jsou velmi nespecifické. Projevit se může nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí,“ uvedla mluvčí. Při první pomoci je důležitá co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a zavolání na tísňovou linku 155.
Zdroj: ČTK