Samoživitelům by pomohlo rozšíření provozní doby mateřských škol a družin

4.9.2021
Andrea Cerqueirová

„Rozšíření otevírací doby mateřských školek a družin by rodičům samoživitelům nesporně usnadnilo skloubit jejich rodičovské povinnosti s pracovním zařazením na trhu práce. V mnoha regionech mimo Prahu a Středočeský kraj, kde jsou často jediné pracovní příležitosti ve výrobních závodech, je neslučitelnost pracovní doby s otevírací dobou předškolních a školních zařízení evidentní. Z naší zkušenosti jsou matky samoživitelky dlouhodobě na pracovním trhu v očích zaměstnavatelů znevýhodňovány z důvodu obav, že nebudou schopné dostát svým pracovním povinnostem kvůli péči o děti. Jsou tak mezi dvěma mlýnskými kameny. Na straně zaměstnavatelů by tak určitě pomohlo zvýšení pracovních příležitostí ve formě zkrácených úvazků,“ uvedla Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek, který má obchod a kanceláře v Praze 7 a fakturační sídlo na Praze východ – v obci Líbeznice.

V Česku je nedostatek míst ve školkách. Piráti a STAN prosazují novou službu – oficiální „sousedskou výpomoc“

Jedinou záplatou sociální dávky

Tématem se zabývají i politici. „Náš stát bohužel razí heslo, že jedinou záplatou a řešením jsou různé sociální dávky. Jsem zastáncem toho, aby stát neviděl jako jediné řešení pouze toto, ale aby se na tyto problémy uměl dívat také jinak – prakticky. Pokud se maminka/tatínek snaží svoje dítě sami uživit, musí chodit do práce. Nepřizpůsobuje se však zaměstnavatel zaměstnanci, ale naopak. To znamená, že kdyby samoživitel měl dostatečné podmínky, mohl by se postarat o dítě i v klidu pracovat a odvádět daně. Jedním z řešení může být částečný pracovní úvazek nebo například prodloužení doby ranní a odpolední družiny ve školách a školkách.  Stát by se měl zaměřit a následně řešit na tyto praktické problémy, které denně trápí desítky tisíc lidí. Tomu se říká opravdové umění pomáhat lidem,“ uvedla kupříkladu poslankyně Trikolory Tereza Hyťhová.

Od července náhradní výživné

Jinou cestou se vydala norma, která od letošního července v České republice uzákonila institut náhradního výživného, o které mohou Úřad práce požádat rodiče, pěstouni či opatrovníci dětí. „Jsem si jistá, že náhradní výživné pomůže zejména samoživitelkám a samoživitelům, kteří se nemohou domoci svého práva. Předpokládáme pomoc až pro 24 tisíc dětí, které prostě nemohou doplácet na to, že se na ně druhý rodič vykašlal. Je to výborná zpráva, že po více než patnácti letech diskusí jsme náhradní výživné vybojovali a můžeme pomáhat tam, kde je to opravdu potřeba,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Hlavním smyslem v ČR nového institutu je po přechodnou dobu finančně podpořit nezaopatřené děti v situaci, kdy má rodič na základě rozhodnutí soudu platit výživné, ale vyživovací povinnost vůči dítěti neplní.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte