Sbírka zimního oblečení v Pardubicích potřebuje vaši pomoc. Chybí boty

15.10.2021
Redakce

Nízkoprahové denní centrum v Pardubicích nyní vybavuje klienty oblečením na zimu a pořádá sbírku. Nejvíc scházejí boty, dárců, kteří věnují ne až tak obnošenou obuv, je málo. Centrum má kolem pětadvaceti klientů bez domova.

„V současné chvíli se snažíme vytvořit sbírku zimního oblečení a hlavně bot, protože boty jsou pro nás nedostatkové zboží. Troufnu si říct, že většina lidí nosí boty do roztrhání, do šatníku se dostávají boty velmi použité. Klienti je pak chtějí častěji, protože upadne podrážka, bota se rozlepí,“ sdělila ČTK vedoucí centra Lenka Šuláková.

Vhodné boty jsou takové, v kterých se dá pohodlně chodit celý den. Ženy často darují boty na podpatku nebo klínku, které se nehodí na celodenní nošení. „Klienti nosí boty celý den, nepřezouvají se jako my v práci a doma. Nosí roztrhané boty, promočené. Mají zdravotní problémy, které někdy neřeší, zdravotní stav nohou se jim zhoršuje,“ řekla vedoucí centra.

Centrum darované oblečení a boty protřídí a lidem bez domova dávají takové, které se pro ně nejvíc hodí, to znamená teplé a pohodlné. „Stále přijímáme cokoliv teplého, zimní bundy, mikiny, kalhoty, ponožky, spodní prádlo. Nepotřebujeme věci nové, ale oblečení má být vyprané, čisté, prostě věci, které se dají ještě nosit,“ řekla Šuláková.

S přibývající chladnými dny má centrum víc klientů. Standardně jich přichází víc, když se zhorší počasí. V denním centru si mohou odpočinout, vyprat oblečení, umýt se, vybrat si něco z charitativního šatníku.

„Máme dvě základní pravidla, chovat se slušně a zákaz alkoholu a návykových látek. Tolerance je 0,5 promile alkoholu. Pohled veřejnosti bývá horší, než je to ve skutečnosti, máme tu docela klid,“ řekla Šuláková.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte