První schránka na miminka byla v Praze
Jako první byl nejen v Praze, ale v celé republice, instalován hloubětínský babybox na zdi GynCentra. Stalo se tak 1. června 2005, tedy symbolicky na Mezinárodní den dětí. „Hrdinou prvního babyboxu je bezesporu Petr Pícha, primář a spoluvlastník GynCentra. Plácli jsme si s ním a s jeho kolegou a rovněž spoluvlastníkem a gynekologem Zdeňkem Mayerem 22. dubna 2005. Za jeho rozhodnutím umístit první babybox proti vůli Ministerstva zdravotnictví na Hloubětínském zámečku, kde soukromá klinika GynCentrum sídlí, bylo kus osobní odvahy,” uvedl Ludvík Hess. Nalezeno a tedy zachráněno tam bylo již 25 dětí. Původní bedýnka byla v roce 2013 vyměněna za novou – babybox nové generace.
Na budově Úřadu městské části Praha 2 v Jugoslavské ulici byl babybox instalován v roce 2010. „Všechno do sebe zapadá jako dva díly zipsu, a tak se akciová společnost CENTRA, jejíž pracovnice Jitka Jarchovská nalezla 15. října na Karlově náměstí v křoví holčičku Terezku, zákonitě stala hlavním dárcem babyboxu na radnici v Praze 2. Všechno dohromady ovšem spojila Jana Černochová, starostka Prahy 2. Nález děťátka v jejím obvodu se jí velmi dotkl, a tak mě vzápětí oslovila. Výsledkem je, že 33. český babybox se stává prvním babyboxem zřízeným na radnici. Michal Čumpelík, hlavní inženýr babyboxů, jej namontoval v pondělí 22. února 2010 od 9 hodin ráno,” uvedl tehdy Hess. Zachráněno tam bylo již pět dětí. Bedýnka byla letos vyměněna za novou.
Babyboxy se potýkaly s velkou nevolí
Krátce po instalaci prvního babyboxu v druhé městské části byla 29. července 2010 vyhřívaná bedýnka instalována i na budově Úřadu městské části Praha 6 . Namontovali jej Michal Čumpelík, šéfinženýr babyboxů, a jeho asistent Petr Plíhal, šlo o 37. babybox v pořadí, instalován je ze strany Jilemnického ulice. „Vymyslel to tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, korunky poskytl Metrostav, zasloužil se náměstek 6. divize Jiří Sládek. Otvírali jsme ve 12 hodin v den sedmých narozenin mého synka Matýska,” uvedl Hess. Zachráněny tam byly již tři dětí. Hess čelil od začátku kritice a nevůli z některých stran, mnohé kritiky dokázal za léta přesvědčit o tom, že babyboxy dětské životy zachraňují. Ministerstvo zdravotnictví je registruje jako zdravotnický prostředek, v roce 2006 získaly ochrannou známku.
Historie odkládání dětí
Babyboxy, které jsou vytápěné, klimatizované a je v nich stálá teplota, mají i své dávné předchůdce. „V antickém Římě byly děti odkládány na veřejných tržištích. Ve Francii byly již v 5. století u kostelů položeny mramorové mísy, do nichž bylo možné nechtěné dítě odložit. V italském městě Miláně byl v roce 787 založen jeden z prvních domů pro odložené děti zvaný Xenodochium. Obdobná zařízení pak začala postupně vznikat v Římě a dalších italských městech. V následujícím století přinesla jednoduchá technika vylepšení v podobě otočných zařízení namontovaných do bran nebo do zdí domů pro nalezence, nemocnic a klášterů. Matka dítě odložila, otočením zařízení jej přemístila do objektu nalezince a ještě mohla použít zvonek, aby upozornila personál. Technická zařízení podobná současným babyboxům se v Itálii používala již ve 12. století,” uvádí na webu k babyboxům Emil Machálek.