Schváleno. Liberec pustí hazard do středu města

30.1.2023
Jan Štoll

Město Liberec bude mít od poloviny února novou vyhlášku o hazardu. Ta, místo aby problematické kasina vytlačovala za hranice města, jim jej naopak otevírá. Upozornil na to opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL).

Novou vyhlášku omezující provoz hazardních her na území Liberce schválilo zastupitelstvo města. Podmínky nyní platné vyhlášky z roku 2018 splňuje ve stotisícovém městě sedm adres. Povolená jsou jen kasina a podmínkou je, aby byla vzdálená od škol, školek a Domu dětí a mládeže Větrník minimálně 150 metrů. „Umožníme vznik kasin za souběžné platnosti prvních dvou kritérií v plochách, které jsou v územním plánu definované jako smíšené centrální anebo plochy občanské vybavenosti komerční. Což jsou plochy, které se nejvíce blíží využití toho zábavního průmyslu,“ řekl náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

Magistrátní opozice se tohoto kroku ale obává a ošetření považuje za nedostatečné. „Parametr je příliš volný a vágní,“ řekl zastupitel Jaromír Baxa. Podle něj by tak kasina mohla například vzniknout podél celé ulice Dr. Milady Horákové nebo Hodkovické. Míní, že by bylo lepší, pokud by se zákaz vztahoval i na okruh kolem autobusových zastávek. Takto podle něj hrozí, že kasin by mohlo být v Liberci více. Toho, že vzniká prostor pro vznik dalších kasin, se obává i další zastupitel LOL Josef Šedlbauer.

Vyhlášku muselo město otevřít kvůli předběžnému řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vadilo, podmínka, že kasina nesmí být v místě, kde by neúměrně zvyšovala rizika se zajištěním veřejného pořádku, což dosud posuzovali strážníci či poskytovatelé sociálních služeb. V nové vyhlášce subjektivní hledisko nahrazují dvě objektivní. Kromě vymezení oblasti kolem školních budov přibude i podmínka, že kasina nesmí být ani v okruhu 200 metrů od budov libereckého magistrátu, radnice ve Vratislavicích nad Nisou, krajského úřadu a úřadu práce. Třetím kritériem je ono kritizované rozšíření  na plochy definované v územním plánu jako smíšené centrální anebo plochy občanské vybavenosti komerční. Za splnění předchozích dvou podmínek.

Dávej, ber!

Liberec s hazardem bojuje neúspěšně dlouhodobě. V roce 2012 bylo v Liberci dokonce skoro 150 kasin a heren. V roce 2016 bylo možné hazard provozovat na 86 místech, a podle odhadu v nich lidé ročně prohráli 300 až 400 milionů korun. Oproti tomu to například rozpočet radnice za rok 2015 obohatilo o 76 milionů korun. Pak jej vedení města zakázalo úplně, o pár měsíců později, než vůbec začala nová vyhláška platit, byla nulová tolerance hazardu opět smetena ze stolu, a nahrazena novou. Počet kasin ale nijak neomezovala. Povolení mohl získat každý, kdo splnil podmínky. Město si tak například v loňském roce přišlo na daňových příjmech z hazardních her na hezkých 58 milionů korun.

Dopad hazardních her je ale drtivý. Dluhy, následné exekuce majetku, negativní vliv na rodinu, rozpad partnerských vztahů, problémy v práci, to jsou většinou následky gamblerství, tedy příznivců hazardních her, jimž se zábava vymkne z ruky a stane se pravidlem. V souvislosti s touto závislostí je často zmiňována i zvýšená kriminalita a narušování veřejného pořádku ve městech, kde jsou herny provozovány. Problémy, které v důsledku dopadají i na radnice, které se proto příjmů z hazardu v minulosti opravdu zřekly, na rozdíl od Liberce. Pozitivní vliv zákazu dokládají zkušenosti inkasních agentur. Ve městech, která výrazně omezila počet heren s hracími automaty, klesl počet problémových dlužníků. Podle statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem, se snížil počet neplatičů v konkrétních městech až o desítky procent.

sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte