Navštivte hrad Valdštejn! Dozvíte se, k čemu se užívaly čajové panenky

V Libereckém kraji zahájily sezonu tři hrady – Valdštejn, Trosky a Bezděz. Ve středu také v omezeném režimu otevře hrad Lipý v České Lípě. Kapacita venkovních prostor je omezena na pětinu, uvnitř na jednoho návštěvníka by mělo být minimálně 15 metrů čtverečních.

Hrad Valdštejn – ve správě města Turnov – připravil na návštěvnickou sezónu 2021 hned několik novinek. K vidění budou mj. v rámci prohlídkové trasy i nové předměty, které obohatily hradní mobiliář. Patří mezi ně i čajová panenka v šatech novorokokového střihu, které krásně korespondují s kolorovanými litografiemi ve spodní část klasicistního domu a čajového salónku. Víte, k čemu se čajové panenky používaly a proč se jim tak říkalo?

Čajové panenky byly ve své době velmi praktické a jejich sukně sloužily jako jakési termosky. Stavěly se na konvice s horkým čajem, aby nápoj rychle nevychladl.

Rozhledna Bramberk funguje dál. Klenot severních Čech zachránila dražba

Tyto panenky tvořily nedílnou součást interiéru první poloviny 19. a počátku 20. století a velmi oblíbené byly i za první republiky. Byly tvořeny většinou porcelánovým tělíčkem a kovovou konstrukcí, kterou si pak hospodyňky pošily podle své libosti a potřeby. Panenky mohly mít šaty různých módních stylů a většinou barevně ladily i s interiérem. Mohly měnit paruky nebo účesy, nechyběly ani různé doplňky jako kabelky nebo paraplíčka.

„Naše čajová panenka pochází z druhé poloviny 19. století a původně byla součástí zařízení loveckého zámečku nacházejícího se nedaleko Benešova, který vlastnil jeden ze zakladatelů a současně první ředitel První Českomoravské továrny na stroje (pozdější ČKD) v Libni u Prahy, pan Vojtěch Novotný,“ uvedla Eliška Gruberová za Turnovské památky a cestovní ruch.

Dnes, 15:27
I Krkonošská muzea mají od úterka opět své návštěvníky. Své brány otevřelo Krkonošské muzeum v...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
28.4.2021
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
27.4.2021
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a...
23.4.2021
Waldorfská škola v Semilech se po odvolání ředitele Ivana Semeckého snaží zklidnit situaci a dodržet...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
21.4.2021
Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl...
20.4.2021
V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i...
15.4.2021
Ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký odmítá podle svého vyjádření dělat ze školy testovací...
Reklama