• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Semínka v berounské Semínkovně

    22.10.2022

    V těchto dnech slaví projekt Semínkovna sedm let od svého založení, aktuálně je jich v republice už přes 200 a dvě z nich najdeme i v Berouně.

    Kdo tuto iniciativu ještě nezná, tak Semínkovna je místem, kde si lidé mohou svobodně sdílet a vyměňovat přebytky semínek z vlastních zahrádek pro osobní nekomerční využití. Semínka musí být výhradně nemořená a z chemicky neošetřovaných rostlin. V praxi to probíhá tak, že kdo má přebytek, donese ho do Semínkovny a odnese si naopak semínka případně i celé rostlinky, kterými obohatí vlastní zahrádku.
    V Berouně je Semínkovna v Městské knihovně a druhá v její pobočce. „Stojan je volně přístupný na chodbě, máme to rozdělené tak, že jsou tu bylinky, trvalky, zelenina, ovoce a letničky. Hodně přispívá ze své zahrádky naše ekonomka Alena Berdychová,“ říká kolegyně z knihovny. Sama Berdychová pak vyjmenovává, že do Semínkovny dává brutnák lékařský, meduňku, bazalku a další bylinky nebo už celé zakořeněné rostlinky: „Těch rostlin a semínek je tady opravdu hodně, ale aktuálně je převis těch, kteří si odnášejí a my bychom rádi, aby více i přinášeli.“ V berounských Semínkovnách lze předat či přijmout i pokojové rostliny nebo nyní na podzim přinášejí dárci odkopky trvalek nebo nadbytečné výpěstky, které si rádi „vysemínkují“ za jiné. „Nemáte ještě tu kanu?“ ptají se třeba podle knihovnic zájemci, kteří přinesli své přebytky.
    Iniciativa Semínkovna vznikla v Česku v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, domácího semenaření a přírodního zahradničení. Založila ji Klára Hrdá, která se inspirovala francouzskými Les Grainotheques a americkými Seed Libraries: „Mým cílem bylo zpopularizovat vymírající znalost domácího semenaření a spolu s tím upozornit
    i na mizející bohatství v podobně našich tradičních odrůd zahradních plodin.“
    Semínkovny se zabydlely v knihovnách, kavárnách, komunitních zahradách nebo informačních centrech či školkách. Neziskový projekt už má ochrannou známku
    a je mezi 20 nejlepšími v Cenách SDGs 2022 v kategorii Změna klimatu. Mottem je: „Sázej, sklízej, sdílej“. Podle zakladatelky iniciativy Hrdé je cítit, že současná situace vede lidi ke snaze o budování soběstačnosti a jejich motivace zabývat se pěstováním už od semínek roste.

    Hana Zeus



    Nepřehlédněte