Senioři si mohou zdarma procvičit své řidičské schopnosti

Program Jedu s dobou je určen aktivním řidičům nad 65 let. Jednotlivé kurzy obsahují šestihodinový program, který zahrnuje teoretickou i praktickou část. V rámci té teoretické získají účastníci informace o novinkách v legislativě a o zásadách bezpečné jízdy. Praktická část se odehrává na polygonu, kde si vyzkouší zvládnutí krizových momentů a chování automobilu v mezní situaci. Nechybějí ani kurzy první pomoci. O úspěchu prvního ročníku svědčí i výsledky dotazníků vyplňovaných po absolvování kurzu – všichni účastníci by školení doporučili i dalším řidičům.

Loni se prvního ročníku projektu zúčastnilo 3321 seniorů v 68 kurzech. Na projekt poskytuje Česká kancelář pojistitelů příspěvek z Fondu zábrany škod, do kterého musí všechny pojišťovny poskytující povinné ručení ze zákona odvádět ročně tři procenta z tohoto pojištění. Loni tak kurz Jedu s dobou získal zhruba 6,1 milionu korun, letos má být částka více než dvojnásobná.

„O kurz byl velký zájem a všechny, na které se loni nedostalo, určitě potěší, že díky dvojnásobné finanční podpoře letos uspořádáme 128 kurzů, tedy dvakrát tolik, co v loňském roce,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. „Chceme využít zkušeností z minulého ročníku a výcvik řidičů obohatit o některé nové prvky, například si budou moci porovnat bezpečnostní prvky svého vozu jízdou ve zbrusu novém vozidle,“ dodal Šťovíček.

„V souvislosti s demografickou změnou, a tedy i zvyšujícím se počtem osob v seniorském věku, roste i význam této skupiny s ohledem na bezpečnost silničního provozu. Aktuálně je 21 procent klientů povinného ručení osobních automobilů ve věku 65 let a výše. I proto komise Fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

„Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných aut,“ popisuje Tomáš Neřold, vedoucí Samostatného oddělení BESIP. „Věk s sebou přináší určitá omezení, jako je rychlejší nástup únavy, horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Důležité proto je znát své limity, mít o svém zdravotním stavu přehled a přizpůsobit podle toho své řízení.“

Novým patronem projektu Jedu s dobou se stává legendární závodník Karel Loprais, šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů.

O víkendu začala na železnici turistická sezona

Dnes, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Dnes, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Dnes, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Dnes, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Dnes, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Dnes, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
Včera, 16:48
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
Včera, 11:14
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
Včera, 10:30
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
Včera, 09:50
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama