Senioři si mohou zdarma procvičit své řidičské schopnosti

Program Jedu s dobou je určen aktivním řidičům nad 65 let. Jednotlivé kurzy obsahují šestihodinový program, který zahrnuje teoretickou i praktickou část. V rámci té teoretické získají účastníci informace o novinkách v legislativě a o zásadách bezpečné jízdy. Praktická část se odehrává na polygonu, kde si vyzkouší zvládnutí krizových momentů a chování automobilu v mezní situaci. Nechybějí ani kurzy první pomoci. O úspěchu prvního ročníku svědčí i výsledky dotazníků vyplňovaných po absolvování kurzu – všichni účastníci by školení doporučili i dalším řidičům.

Loni se prvního ročníku projektu zúčastnilo 3321 seniorů v 68 kurzech. Na projekt poskytuje Česká kancelář pojistitelů příspěvek z Fondu zábrany škod, do kterého musí všechny pojišťovny poskytující povinné ručení ze zákona odvádět ročně tři procenta z tohoto pojištění. Loni tak kurz Jedu s dobou získal zhruba 6,1 milionu korun, letos má být částka více než dvojnásobná.

„O kurz byl velký zájem a všechny, na které se loni nedostalo, určitě potěší, že díky dvojnásobné finanční podpoře letos uspořádáme 128 kurzů, tedy dvakrát tolik, co v loňském roce,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. „Chceme využít zkušeností z minulého ročníku a výcvik řidičů obohatit o některé nové prvky, například si budou moci porovnat bezpečnostní prvky svého vozu jízdou ve zbrusu novém vozidle,“ dodal Šťovíček.

„V souvislosti s demografickou změnou, a tedy i zvyšujícím se počtem osob v seniorském věku, roste i význam této skupiny s ohledem na bezpečnost silničního provozu. Aktuálně je 21 procent klientů povinného ručení osobních automobilů ve věku 65 let a výše. I proto komise Fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

„Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných aut,“ popisuje Tomáš Neřold, vedoucí Samostatného oddělení BESIP. „Věk s sebou přináší určitá omezení, jako je rychlejší nástup únavy, horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Důležité proto je znát své limity, mít o svém zdravotním stavu přehled a přizpůsobit podle toho své řízení.“

Novým patronem projektu Jedu s dobou se stává legendární závodník Karel Loprais, šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů.

O víkendu začala na železnici turistická sezona

bezinky
Dnes, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Dnes, 12:22
Hrady a zámky otevřeli své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Dnes, 11:37
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Dnes, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
Reklama