• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Šestka požaduje územní studii k rozvoji Hradčanské. Chce si pohlídat, jak bude skutečně vypadat

  30.1.2023
  Táňa Pikartová

  Městská část Praha 6 odmítla změnu územního plánu. Po magistrátu jednoznačně požaduje, aby vypracovalo k plánovanému rozvoji Hradčanské podkladovou územní studii, aby bylo jasné, co všechno ve výjimečné lokalitě Šestky vlastně bude.

  Podle městské části by mělo být jednoznačné, že na Hradčanské vznikne odpovídající občanská vybavenost, dostatečné množství zeleně a veřejné instituce celoměstského významu. Na těchto zásadách se shodli na svém mimořádném jednání radní Prahy. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí radnice Jiří Hannich.

  Budoucí výstavba na Hradčanské
  Dotčené jsou pozemky mezi železnicí a ulicí Milady Horákové. „Dlouhodobě rozvoj Hradčanské podporujeme, chceme si však pohlídat, jak bude v budoucnu vypadat. Rádi bychom, aby se k rozvoji tohoto místa přistupovalo komplexně a čitelně, tj. aby městská část i veřejnost věděly, co zde vznikne a mohly se vyjádřit ke konkrétním návrhům,“ sdělil starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a pokračoval: „Význam Hradčanské poroste, a to mimo jiné vybudováním vlakového spojení na letiště. Náš zájem je, aby se z ní stala opravdu moderní, kultivovaná a veřejně vybavená čtvrť, která z urbanistického hlediska přirozeně naváže na Dejvice a Bubeneč.“

  Na tahu je magistrát
  Radní Šestky se shodli na tom, aby hlavní město, jako pořizovatel změn v územním plánu, vypracovalo územní studii Hradčanské, která bude následně sloužit jako podklad pro změnu územního plánu. Na zadání a následném projednávání studie se chce Praha 6 podílet. Podle usnesení radních musí Praha dostatečně dokumentovat důvody požadované změny územního plánu a její dopady na dotčené území.
  „Chceme, aby hlavní město i investoři hráli s Prahou 6 otevřenou hru a my mohli relevantně ovlivnit, jak bude území vzdálené tři sta metrů od Pražského hradu vypadat. Proto požadujeme nové projednání změny územního plánu až po vzniku územní studie,“ řekl místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Václav Kožený (ODS).

  Veřejná prostranství, zeleň a vybavenost
  Jednou z priorit městské části je, aby na Hradčanské vznikla kvalitní veřejná prostranství a občanská vybavenost. „Praha 6 má dlouhodobě napjaté kapacity ve školství. Proto bychom rozvoje Hradčanské rádi využili k tomu, aby se zde vznikla nová školská budova,“ uvedla místostarostka Prahy 6 pro školství Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).
  V úvahu je třeba brát i skutečnost, že na Hradčanské se kříží metro, tramvaje a do budoucna bude posílena funkce příměstské dopravy vybudováním elektrifikované dráhy spojující Masarykovo nádraží spolu s Kladnem. Proto radní podporují, aby v místě byla vybudována i veřejná vybavenost celoměstského významu, což znamená například budova národní knihovny, soud nebo finanční úřad.

  Změny zatím neodůvodněny
  Městská část se zároveň ohrazuje proti tomu, že v rámci projednávání aktuální změny územního plánu dosud nebyly dostatečně odůvodněny a obhájeny změny ohledně míry využití území.
  „Stávající návrh změny totiž výrazně redukuje zeleň v území Hradčanské a potenciálně umožňuje výstavbu, jejíž výšková hladina by výrazně převyšovala kontext navazující zástavby Bubenče a Dejvic,“ uvedl Petr Palacký (Zelení), radní Prahy 6 pro životní prostředí a klima.
  „Stanovisko městské části Praha 6 ohledně transformace ploch v okolí Hradčanské bude postoupeno pořizovateli změn, tedy Magistrátu hlavního města Prahy,“ dodal mluvčí Šestky Jiří Hannich.



  Nepřehlédněte