• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Sestru nechala vyhladovět mezi špínou a odpadky. Předtím jí vybílila účet

  28.5.2024
  Simona Knotková

  Odvolací soud v úterý potvrdil ženě z Poděbrad patnáctileté vězení za to, že nechala zemřít hlady postiženou sestru. Odsoudil ji za vraždu spáchanou trýznivým způsobem.

  Informoval o tom mluvčí pražského vrchního soudu Vít Tomáš. Odvolací senát ale podle něj přeřadil ženu do mírnějšího typu vězení, než jí původně uložil prvoinstanční soud. Trest si odpyká ve věznici s ostrahou. Žena u hlavního líčení odmítala, že by se dopustila úmyslně vraždy. Připouštěla jen trestný čin týrání.

  Za vraždu hrozilo obžalované 15 až 20 let vězení, za utýrání člověka žijícího ve společném obydlí lze uložit pět až 12 let odnětí svobody. Státní zástupce Martin Suska u hlavního líčení žádal patnáctiletý trest, protože žena podle něj vraždila, a to v nepřímém úmyslu. Středočeský krajský soud a následně odvolací senát mu daly zapravdu.

  Pětačtyřicetiletá nepohyblivá žena se sníženým intelektem zemřela mezi odpadky na matraci v chodbě rodinného domu, který po smrti rodičů sdílela jen se svou o dva roky starší sestrou. V době úmrtí vážila pouze 37 kilogramů a měla proleženiny na 15 až 20 procentech těla, které jí podle obžaloby působily trýznivou bolest na hranici snesitelnosti. V chodbě ležela nejméně několik měsíců.

  Obžalovaná, která má nadprůměrnou inteligenci, uváděla, že se o sestru starala a že ji stanovená příčina smrti překvapila. Žena zmínila, že se několik týdnů před úmrtím seznámila s novým přítelem a trávila více času mimo dům. Když se v neděli 19. června 2022 vrátila domů, zjistila, že sestra je mrtvá. V pondělí šla žena do práce na finančním úřadě a po návratu uklidila chodbu, mrtvou sestru umyla, oblékla a přemístila na pohovku. V úterý dopoledne zavolala na záchrannou službu a oznámila úmrtí.

  Mladší sestra se narodila s mozkovou obrnou, později trpěla také chorobou trávicího traktu. Byla tak zcela závislá na rodině, v posledních pěti letech života na starší sestře, která k zajištění péče zdědila veškerý majetek po rodičích. Na dotaz, zda nezvažovala přemístění nemocné sestry do pečovatelského domu, obžalovaná odpověděla, že v období koronavirové pandemie byly uzavřené, takže to neřešila.

  Žena si na péči o sestru nezažádala o příspěvek státu. Měla ale přístup k jejímu bankovnictví, kam sestře chodil invalidní důchod. Dva týdny před úmrtím vybrala ze sestřina účtu přes milion korun. Tvrdí, že jim za ně chtěla pořídit společný bezbariérový byt, žádné konkrétní kroky ke hledání bytu ale nepodnikla.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte