Sezóna začíná i záchranářům. V Adršpašských skalách zasahovali v neděli hned dvakrát

13.6.2022
Redakce

Záchranářům v Adršpašských skalách na Náchodsku s rozbíhající se turistickou sezonou přibývá zásahů. Jen v neděli zasahovali krátce po sobě dvakrát. V prvním případě šlo o zraněného horolezce a ve druhém o kolaps turisty, vyplynulo z dnešního vyjádření hasičů a Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Královéhradeckého kraje. Ve středu 8. června zkolaboval ve skalách další turista, kterého musel z nepřístupného terénu přepravit vrtulník.

„V neděli byl ve 14:30 vyhlášen poplach kvůli zranění horolezce, ke kterému mělo dojít poblíž bodu záchrany číslo 128 u skalního útvaru Starosta. V doprovodu a po základním ošetření od známých se dopravil naproti složkám IZS skalami ke Krakonošovu piánu. Tady už našli hasiči zraněného i v péči policejní hlídky, která ho převezla dál směrem k sanitnímu vozu ZZS,“ uvedla dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

O něco náročnější kvůli následnému transportu byl podle ní zásah u druhého pacienta. Záchranáři ho z těžko přístupného terénu snesli ve vakuové matraci na místo, kam se dostala zásahová technika i se sanitkou. „Ve 14:36 bylo na tísňovou linku ohlášeno zhoršení zdravotního stavu u jedné osoby, která se nacházela shodou okolností velmi blízko místa prvního zásahu, bodu záchrany číslo 126,“ uvedla Götzová.

Podle mluvčího krajské ZZS Ivo Nováka šlo v druhém případě o krátkodobý kolaps pětašedesátiletého muže. „Při našem zásahu byl muž při vědomí. Po základním ošetření jsem ho převezli do nemocnice v Broumově,“ řekl Novák.

Oblast Adršpašsko-teplických skal patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Královéhradeckém kraji. Obě skalní města jsou rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v Česku. Podobných záchranných akcí je tam každoročně několik.

„Turisté by měli být na cesty po skalních městech náležitě vybaveni. Do výbavy patří i nabitý telefon, nejlépe s nainstalovanou aplikací Záchranka. Po cestě by si měli návštěvníci všímat nejen klasického turistického značení, ale také cedulek s body záchrany,“ sdělila Götzová.

V případě, že se lidé dostanou v těžko přístupném terénu do situace, že budou potřebovat pomoc záchranných složek, měli by podle ní setrvat na smluveném kontaktním místě a nikam nechodit. „Pro tyto účely jsou ideální právě body záchrany. Každý z nich má svůj unikátní kód a pracovníci operačního střediska znají jejich přesné souřadnice,“ dodala mluvčí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte