• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Silná bouře na Mělnicku lámala stromy

  31.7.2023
  Simona Knotková

  Středočeští hasiči měli v neděli odpoledne a večer napilno kvůli bouřce, nejčastěji zasahovali na Mělnicku. Většinou odstraňovali spadlé stromy nebo čerpali vodu z budov.

  Od 15:00 zaznamenali v regionu 53 událostí související s počasím, z toho 46 bylo v okrese Mělník, řekla mluvčí krajských hasičů Veronika Švorcová Mocová. Spadlý strom přerušil provoz na železniční trati mezi Mělníkem a Všetaty, podobná nehoda se stala i v Ústeckém kraji. Na Mělnicku se podle meteorologů objevila i takzvaná supercela a padaly tam kroupy o velikosti tři až čtyři centimetry.

  Mezi Mělníkem a Všetaty od 18:30 nejezdí vlaky, v úseku byla zavedena náhradní autobusová doprava. „Spadl tam strom na trať, zprovoznění se předpokládá ve 20:20,“ řekl mluvčí Správy železnic Pavel Tesař.

  Na Mělnicku se podle Švorcové Mocové situace výrazně zhoršila po 15:30. Hasiči jenom v tomto okrese odstraňovali 19 spadlých stromů, v 16 případech čerpali vodu z budov a v sedmi případech odstraňovali nebezpečné stavy. To jsou třeba ucpané kanály, podemletá silnice nebo naplavená hlína na vozovku. „Většina událostí se stala přímo v Mělníku a potom v Liběchově, Dolních Beřkovicích či Nebuželech,“ dodala mluvčí.

  Bouře s kroupami a přívalovým deštěm zasáhla v podvečer také jižní část Ústeckého kraje, zejména Litoměřicko. Meteorologická stanice Straškov – vodochody naměřila v podvečer během jediné hodiny bezmála 24 litrů srážek na metr čtvereční. Spadlý strom přerušil provoz na železniční trati Hněvice – Roudnice nad Labem, do stromu tam najel vlak, podle hasičů se ale nikomu nic nestalo. Hasiči odklízeli tři popadané stromy. „Jeden z nich spadl na auto, i to se ale obešlo bez zranění, vůz byl zaparkovaný a prázdný,“ řekl mluvčí hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V pěti případech vyjížděli hasiči odčerpávat vodu ze zaplavených míst.

  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru uvedl, že na severu Čech se v neděli objevila i supercela. Tyto bouřky bývají často doprovázeny intenzivními blesky a prudkým, přívalovým deštěm a krupobitím. Na Mělnicku a Litoměřicku podle ČHMÚ bouřka způsobila řadu škod a padaly i kroupy o velikosti tři až čtyři centimetry.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte