• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Silnici z Lomnice nad Popelkou do Košťálova čeká oprava

  26.9.2023
  Fefík

  Liberecký kraj vybral firmu, která opraví silnici číslo II/286 z Lomnice nad Popelkou do Košťálova. Celková délka rekonstruovaného úseku převyšuje pět kilometrů, pracovat se bude ve čtyřech etapách.

  „Cesta mezi Lomnicí nad Popelkou a Košťálovem, která pro tamní obyvatele představuje důležitou dopravní spojnici, dlouhodobě není v dobrém stavu a jsem rád, že se nám podařilo dodavatele vysoutěžit,“ řekl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

  Na silnici jsou trhliny a výtluky, které mohou být pro řidiče nebezpečné. „Dojde k její kompletní rekonstrukci. V celém úseku se opraví nezpevněné krajnice, obnovou projde i systém odvodnění cesty. Na některých úsecích se osadí svodidla a obnovou projdou i autobusové zastávky,“ nastínil Sviták.

  Během některých etap rekonstrukce bude nutná úplná uzavírka silnice.

  Vítězem výběrového řízení se stala pardubická firma M – SILNICE. Nabídla nejnižší cenu, bezmála 67,5 milionu korun s daní.

  Liberecký kraj hledá v Semilech nové prostory pro základnu záchranářů

   

  Jako v jiných letech, i letos přispívá na opravu silnic druhé a třetí třídy Státní fond dopravní infrastruktury. Letos jde o částku zhruba 242,9 milionu korun. „Je to více, než byl náš předpoklad. Očekávali jsme částku okolo 162 milionů,“ řekl Sviták.

  Tuto sumu kraj doplní o 35,1 milionu, které uspořil při různých dřívějších silničních stavbách.

  Díky tomu získá kraj víc peněz na rekonstrukce dalších silnic, popřípadě mostů. Například na most přes řeku Jizeru v Semilech skoro 91,9 milionu nebo na most v Košťálově 30,4 milionu.

  V Lomnici nad Popelkou dávají prvorepublikové památce novou střechu

   

  Sedmi a půl milionem podpoří Státní fond dopravní infrastruktury také výstavbu cyklotrasy podél silnice I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou, jež je součástí Cyklostezky svaté Zdislavy. Ta by měla být po dočasném přerušení v loňském roce, vyplývajícím z potřeby úprav trasy, hotová letos v říjnu. Kraj na tuto stavební akci ze svého rozpočtu vyčlení 5,2 milionu korun.

  Celková délka Cyklostezky svaté Zdislavy je 37 kilometrů. Při návrhu její trasy se z velké části využilo tras, kudy dřív vedly koridory železniční i silniční dopravy. Cyklisté se tak projedou po místech, jimiž před desítkami let jezdily vlaky na zrušené trati z Jablonného v Podještědí do Svoru a po opuštěné státní silnici nedaleko Jítravy.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj  Nepřehlédněte