Silonky jsou vynálezem českého vědce. U jejich zrodu stál Otto Wichterle

Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před padesáti lety nahradily luxusní hedvábí. Víte, že mu jejich zrodu stál český vědec Otto Wichterle?

Na počátku byly pánské „punčochy“

Přiléhavé kalhoty, podobné dnešním legínám, nosili muži. Ženy nosili punčochovou variantu těchto kalhot. Nebyla to ovšem otázka estetiky, nýbrž nezbytná ochrana nohou. Za chladného zimního počasí se nosilo i několik vrstev punčoch najednou. Postupně ale ochrannou funkci vystřídala estetika a obyčejné punčochy nahradily punčochy s okrasnými švy. Muži nakonec vyměnili ochranu nohou za kalhoty a ponožky. Dámy zůstaly u punčoček, a to především v době, kdy do módy vstoupily krátké sukně. Dlouhé pletené punčošky vystřídaly punčošky vyráběné z luxusního hedvábí, které si z finančních důvodů nemohla každá žena dovolit. A právě před sedmdesáti lety se zrodily silonky.

Historie českého podnikání není jen Baťa, Odkolek ho dokonce předběhl

Málem utonul v močůvce, aby svět ohromil vynálezy

Za vynález silonového vlákna vděčíme muži, který o několik let později vynalezl i světově proslulé kontaktní čočky. Ano, řeč je o Ottovi Wichterlovi (1913-1998), jednom z největších českých vědců dvacátého století. Málokdo ví, že v šesti letech málem utonul v jezírku močůvky. Horečky neustupovaly celé léto a rodinný lékař chlapci předpovídal rok života. Po roce však za ním začaly docházet paní učitelka Vlková, aby s ním a s bratrem probírala látku obecné školy. A Otto nastoupil v osmi letech rovnou do páté třídy a o rok později složil úspěšně zkoušky na Státní gymnázium v Prostějově. Po maturitě měl namířeno na strojařinu, ale nechal se přesvědčit ke studiu chemie.

Kvůli zavření vysokých škol se za války Wichterle nestihl stát docentem a přišel také o studijní pobyt v Paříži. Nastoupil tedy do výzkumného ústavu firmy Baťa. To se mu zanedlouho vyplatilo. Ottovi se podařilo vyvinout systém spřádání polyamidové příze. V roce 1942 byl čtyři měsíce vězněn v souvislosti s razií gestapa proti odboji.

Módní hity z doby, kdy byl film ještě černobílý. Atmosféra první republiky ožije na Vítkově

Baťa nechtěl, aby vynález padl do rukou nacistům, a tak dohodli, že jej dají k ledu a k vláknům se vrátí až po válce. Ale to se zase vlády nad firmou chopili komunisté. Výroba silonu se tak rozjela v roce 1950 v Plané nad Lužnicí, kdy na trh pronikly první československé silonky. Nutno říci, že z vynálezu Otty Wichterleho nemají radost jen ženy, ale také rybáři či chirurgové.

Ze skromných počátků světovou značkou

Díky silonkám si získala věhlasné jméno firma ELITE, a. s. z Varnsdorfu. Ta se zasloužila o jejich zdokonalení a vylepšení a několik desetiletí pak silonkami zásobovala celý komunistický blok. Historie firmy sahá až do roku 1905. A byly to věru skromné začátky. První punčošky vyráběla Marie Kunertová v malém přístavku za domem.

Dnes, 12:03
Zákaz přejíždění mezi okresy činí problémy některým menším obcím na jižní Moravě, které leží na...
Dnes, 04:00
Vláda schválila pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl...
Včera, 15:35
Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich...
Včera, 14:58
Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny...
Včera, 13:25
Každou sekundu zde shoří sedm set milionů tun vodíku. Popelem je hélium a nepatrný, nicotný...
Včera, 11:33
V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní...
Včera, 11:15
Skákavka, pavouk, který kromě naprosto dokonalých očí, které mu dopřávají jeden z nejlepších zraků mezi...
Včera, 10:41
Sám prošel Jedličkovým ústavem jako žák a po absolvování vysoké školy se do něj vrátil...
Včera, 08:30
Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil...
Reklama