Na počátku byly pánské „punčochy“
Přiléhavé kalhoty, podobné dnešním legínám, nosili muži. Ženy nosili punčochovou variantu těchto kalhot. Nebyla to ovšem otázka estetiky, nýbrž nezbytná ochrana nohou. Za chladného zimního počasí se nosilo i několik vrstev punčoch najednou. Postupně ale ochrannou funkci vystřídala estetika a obyčejné punčochy nahradily punčochy s okrasnými švy. Muži nakonec vyměnili ochranu nohou za kalhoty a ponožky. Dámy zůstaly u punčoček, a to především v době, kdy do módy vstoupily krátké sukně. Dlouhé pletené punčošky vystřídaly punčošky vyráběné z luxusního hedvábí, které si z finančních důvodů nemohla každá žena dovolit. A právě před sedmdesáti lety se zrodily silonky.
Málem utonul v močůvce, aby svět ohromil vynálezy
Za vynález silonového vlákna vděčíme muži, který o několik let později vynalezl i světově proslulé kontaktní čočky. Ano, řeč je o Ottovi Wichterlovi (1913-1998), jednom z největších českých vědců dvacátého století. Málokdo ví, že v šesti letech málem utonul v jezírku močůvky. Horečky neustupovaly celé léto a rodinný lékař chlapci předpovídal rok života. Po roce však za ním začaly docházet paní učitelka Vlková, aby s ním a s bratrem probírala látku obecné školy. A Otto nastoupil v osmi letech rovnou do páté třídy a o rok později složil úspěšně zkoušky na Státní gymnázium v Prostějově. Po maturitě měl namířeno na strojařinu, ale nechal se přesvědčit ke studiu chemie.
Kvůli zavření vysokých škol se za války Wichterle nestihl stát docentem a přišel také o studijní pobyt v Paříži. Nastoupil tedy do výzkumného ústavu firmy Baťa. To se mu zanedlouho vyplatilo. Ottovi se podařilo vyvinout systém spřádání polyamidové příze. V roce 1942 byl čtyři měsíce vězněn v souvislosti s razií gestapa proti odboji.
Baťa nechtěl, aby vynález padl do rukou nacistům, a tak dohodli, že jej dají k ledu a k vláknům se vrátí až po válce. Ale to se zase vlády nad firmou chopili komunisté. Výroba silonu se tak rozjela v roce 1950 v Plané nad Lužnicí, kdy na trh pronikly první československé silonky. Nutno říci, že z vynálezu Otty Wichterleho nemají radost jen ženy, ale také rybáři či chirurgové.
Ze skromných počátků světovou značkou
Díky silonkám si získala věhlasné jméno firma ELITE, a. s. z Varnsdorfu. Ta se zasloužila o jejich zdokonalení a vylepšení a několik desetiletí pak silonkami zásobovala celý komunistický blok. Historie firmy sahá až do roku 1905. A byly to věru skromné začátky. První punčošky vyráběla Marie Kunertová v malém přístavku za domem.