Situace v Kábulu je extrémně složitá, na místě pořád zůstává několik spolupracovníků armády

17.8.2021
Redakce

Spolek se snaží pomoct afghánským spolupracovníkům české armády, která z Kábulu zajistila dva evakuační lety s více než 130 lidmi. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) Deníku N řekl, že někteří tlumočníci nebyli kontaktováni kvůli informacím, podle kterých byli v kontaktu s Tálibánem.

Po ovládnutí Kábulu Tálibánem se západní země snaží z Afghánistánu evakuovat své diplomaty i spolupracovníky. Na letiště se snaží dostat tisíce Afghánců, kteří se islamistického hnutí obávají. Situace na mezinárodním letišti je ale podle dostupných informací extrémně složitá, komplikuje ji i přítomnost zástupců Tálibánu.

Své zaměstnance i místní spolupracovníky se snaží ze země dostat i Česko. První letadlo s 46 lidmi na palubě v Praze přistálo v pondělí ráno, druhé dnes odpoledne odletělo z Kábulu s 87 pasažéry. Na palubě byli zaměstnanci ambasády včetně velvyslance, vojáci, místní pracovníci velvyslanectví i tlumočníci s rodinami. Druhý stroj nabral i dva Poláky. O případném třetím letu se bude ještě jednat.

Česká vláda slíbila pomoc místním pracovníkům české ambasády a tlumočníkům, kteří mají platný kontrakt. Pomoc by se tak netýkala několika dalších spolupracovníků, kterým kontrakt skončil v minulých letech. Tito lidé se obávají o život svůj i svých rodin, protože se Tálibán lidem spolupracujícím s koaličními vojsky mstí. Podle pondělních informací spolku Vlčí máky byl již jeden z tlumočníků islamistickými milicemi zajat, po intervenci otce a sousedů byl zbitý propuštěn.

Podle dřívějších informací se česká pomoc měla týkat asi dvou desítek tlumočníků. Další se na seznam podařilo později doplnit. Pašková dnes odpoledne  sdělila, že spolek ráno obnovil kontakt se sedmi tlumočníky, s dalšími dvěma pak zprostředkovaně. „Přes noc se ukrývali s rodinami v blízkosti letiště. Od dopoledních hodin čekali u jedné z letištních bran, kde si zřídil checkpoint Tálibán a pouštěl jen osoby, které si vyzvedli vojáci,“ uvedla. Po několika hodinách byli čtyři tlumočníci vyzvednuti. Na místě zůstává pět rodin včetně osmi dětí ve věku od devíti měsíců do 11 let. „Dvě děti při čekání zkolabovaly, a proto je rodiče odnesli do nemocnice. Zůstáváme se všemi v kontaktu,“ dodala. Zároveň poděkovala české armádě za dnešní evakuaci. Vyjádřila víru, že se podaří uskutečnit ještě třetí let.

Metnar serveru Deník N řekl, že někteří z tlumočníků nebyli s nabídkou kontaktováni, protože jsou informace o jejich kontaktu s Tálibánem. O kolik lidí šlo, ministr neví. Repatriace se podle Metnara připravovaly rok. Během té doby se podle něj někteří přestěhovali, někteří z oslovených neměli o pomoc zájem. Dodal, že po červencovém schválení programu se počítalo s repatriacemi do konce září, protože tajné služby předpokládaly pád Kábulu až za tři měsíce.

Řekl také, že po diplomatické linii evakuaci řídil velvyslanec Jiří Baloun, při jednáních s Tálibánem u vstupu na letiště byl zástupce české armády. Situaci na letišti popsal jako chaotickou a zhoršující se. Není podle něj jasné, jak dlouho se Spojeným státům podaří chod letiště udržet.

Jeden z tlumočníků, který pracoval pro ministerstvo zahraničních věcí, se dočkal pomoci již v pondělí, když se mu podařilo dostat do jiného evakuačního letu a v současné době by měl být na Ukrajině a měl by být posléze převezen do Česka.Nepřehlédněte