Skaut táhne kluky i holky, najít pro ně místo v oddílech je ale mnohdy těžké

22.9.2021
Jan Štoll

Spolu se školním rokem začal i nový skautský rok. Po celém Česku se rozběhly nábory nováčků. Skaut ale naráží i na své limity. Chybí klubovny a vedoucí. Těch totiž přibývá pomaleji než kluků a holek v oddílech.

Desítky oddílů v těchto dnech pořádají náborové akce, obchází školy nebo vyvěšují plakáty lákající kluky a holky na partu dobrých kamarádů a skautská dobrodružství. „Letos se v náborech soustředíme nejen na děti z 1. až 3. třídy, ale oslovujeme i starší kluky a holky. Rodiče si nezřídka myslí, že v deseti letech už je na skauting pozdě, ale oddíly mají často ve starších věkových kategoriích volněji. Novinkou je pak také oslovování dospělých, kterým nabízíme možnost stát se dobrovolníkem a pomáhat při vedení oddílu,” vysvětluje starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Nejvíce skautů a skautek najdeme dnes v Jihomoravském a Středočeském kraji a v Praze. Pro velkou část oddílů v těchto krajích platí, že najít místo pro nováčky je komplikované. Skauti z obcí v okolí Prahy a například udávají, že na čekacích listinách do jejich oddílů je i 150 dětí. Růst skautingu v těchto i dalších regionech limituje nedostatek vedoucích, nedostatečná kapacita klubovny, kde se kluci a holky pravidelně scházejí, nebo její nevyhovující stav.  Rekonstrukce či dokonce stavba nové klubovny je přitom běh na dlouhou trať, při němž je zásadní podpora zvenčí. Oddíly pořádají sbírky, pracují na stavbě svépomocí, zapojují rodiče i sympatizanty a hledají zdroje u nadací, obcí a krajů.

Jednu novou a jednu opravenou klubovnu otevřeli na začátku září skauti z Říčan u Prahy. Stavbu i rekonstrukci zvládli v rekordním čase a díky dobrovolnické práci nezanedbatelně snížili náklady. „Počty zájemců o vstup do našich oddílů v posledních letech převyšovaly kapacitu naší klubovny, postavené již v roce 1969, a proto jsme se rozhodli postavit novou. Do toho nám ale stará budova vyhořela. Stavěli jsme tedy dvě budovy zároveň a díky široké podpoře jsme je zvládli obě otevřít ani ne po roce,” líčí říčanský vedoucí a architekt klubovny Tomáš Rajtora.

Před rokem říčanským skautům vyhořela klubovna, teď mají dvě nové

Skauti a skautky z jihomoravských Boskovic pak zatím o vhodném zázemí jen sní. S pětistovkou členů jsou třetím největším skautským střediskem v zemi, o podporu obce pro vytvoření trvalých prostor pro všechny oddíly se ucházejí marně. „Klubovny máme kromě fary ve dvou městských budovách. První objekt, v němž sídlí náš největší oddíl, má demoliční záměr a s druhým objektem má město jiné plány,” uvádí boskovická vedoucí Ludmila Klíčová.

Zájem o skauting je u nás trvale velmi vysoký, jako volnočasovou aktivitu doporučilo 7 z 10 dospělých. Rodiče oceňují, že skauting kluky a holky rozvíjí všestranně, posiluje odolnost, samostatnost a sebedůvěru. Děti pak na skautingu baví možnost vyzkoušet si řadu pestrých aktivit, získávat nové schopnosti a zažívat hry a dobrodružství s dobrými kamarády na schůzkách, výpravách i táborech.

STO


Témata:

Nepřehlédněte