Před rokem říčanským skautům vyhořela klubovna, teď mají dvě nové

10.9.2021
Jan Štoll

„Událost všechny velmi zasáhla, a to jak současné členy, kteří přišli o své skautské útočiště, tak i bývalé členy, kteří v klubovně prožili mnoho radostných chvil, na které rádi vzpomínají, a pro které je klubovna součástí jejich dětství,“ řekl tehdy vedoucí skautského střediska Lípa Říčany Lukáš Pavelka s tím, že klubovnu rozhodně chtějí obnovit a přiloží ruce k dílu.

A to se jim přibližně za rok a půl podařilo. Na stavbách obou kluboven strávili dobrovolníci stovky hodin. S jejich obětavou prací se podařilo obě stavby dokončit v rekordním čase a celkové náklady na výstavbu se tím nezanedbatelně snížily. Klubovny už mají hotové, bez sponzorských darů by se ale neobešli.

„Na jednu se skautům podařilo vybrat 7,5 milionu korun od sponzorů, města a ve velmi úspěšné veřejné sbírce. Výsledkem je po 1,5 roce úsilí mnoha dobrovolníků v ČR unikátní skautský areál s vysokou architektonickou hodnotou a především staronové místo pro setkávání skautů,“ uvedl za středisko Lípa Říčany Kryštof Horn.

Říčanští skauti obnoví vyhořelou klubovnu vlastníma rukama

Na obnovu klubovny a stavbu nové přispěla více než stovka sponzorů z řad bývalých i současných členů a podporovatelů skautského hnutí. Díky jejich pomoci se během dvou let podařilo ve veřejné sbírce vybrat téměř 2 miliony korun, uvedli skauti. Stala se tak nejúspěšnější veřejnou sbírkou svého druhu v celé České republice. Další finance poskytly různé soukromé i státní organizace a nadace, největší částí přispělo město Říčany. V prostoru jedné z kluboven nalezne zázemí i městská mateřská škola.

Skautské středisko Lípa Říčany je se svými 340 aktivními členy největším skautským střediskem ve Středočeském kraji. Počty zájemců o vstup do dětských oddílů ale v posledních letech převyšovaly kapacitu původní klubovny, postavené již v roce 1969. To bylo impulsem k zahájení stavby nové klubovny v sousedství té stávající, která však lehla popelem. K ničivému požáru došlo těsně před zahájením prvních schůzek skautek, kterými měla být po půlroční covidové pauze obnovena činnost.

Junák – český skaut je největší výchovná organizace v České republice, patřící do mezinárodního skautského hnutí. Po celém světě skautuje více než 60 milionů dětí a mladých lidí. Cílem skautingu je vychovávat z dětí aktivní, samostatné, férové a zodpovědné lidi, kteří nejsou lhostejní k dění okolo sebe. Činí tak hravou formou prostřednictvím společných zážitků, výletů a táborů.

Zdroj: vlastní zdroj, MÚ ŘíčanyNepřehlédněte