Ski Bridge na Dolní Moravě dnes uvítal první návštěvníky

13.5.2022
Táňa Pikartová

„Chyba lávky? Vyloučeno, svému týmu tvůrců věřím,“ říká Radek Ondrouch, šéf firmy, jejíž Sky Bridge 721, nejdelší visutý most světa, ode dneška nabízí adrenalin i nový pohled na Orlické hory a Jeseníky.

Úderem desáté, za příjemného počasí, dnes zahájila provoz atrakce výjimečná atrakce, která je nepřehlédnutelná: aktuálně nejdelší visutý most světa, dlouhý téměř tři čtvrtě kilometru. Z hory na horu, v nejvyšším místě nad údolím devadesát pět metrů.

Kdo si dodá kuráž a vstoupí, stává se nebeským chodcem. Držíte oči nahoře? Dobrá aklimatizační taktika: nalevo, napravo, před sebou emotivní panoramata. Nad hlavou vysoké nebe.

Ale pohled roštem pozinkované podlahy pod vlastní nohy? Nejsme ptáci, běžně ani horolezci nebo lešenáři, musíme se s tím pohledem z ptačí perspektivy nějakou chvíli popasovat. Lávku, širokou jen o málo víc než pro jednoho chodce, zřejmě neprojdete bez sem tam přidržení se bočních lan, bez zastavení. A než se skutečně začnete kochat, patrně si užijete i škály pocitů, které žádná laboratoř jen tak nenasimuluje. Tady jsou realitou, na lehce se pohupující plošině.

Tohle je zážitková turistika jedinečného kalibru. Se vším všudy. Visutý most, v terminologii některých lávka, měla být jedinečnou v České republice. „Že nám vyšla nyní jako nejdelší na světě, a má ty metry hrdě i v názvu Sky Bridge 721,“ to jsme zjistili až při bližším poznávání několika dalších po světě, trochu to je i kouzlo náhody,“ potvrzuje Martin Palán, generální ředitel horského resortu Dolní Morava. Oblasti, která se v náruči orlickohorských a jesenických kopců, na pomezí Čech a Moravy, jen kousek od polské hranice, na dohled od jedné z našich nejvyšších hor, Kralického Sněžníku (1423 m), proměňuje v posledních letech v horský resort nejvyšších možných ambicí, atraktivní nejen v zimě pro lyžaře, ale celoročně.

Na visutém mostu Sky Bridge 721 jsme potkali i tvůrce projektu a realizace smělého projektu, ředitele rožnovské firmy Taros Nova, která je v kopcích doma, Radka Ondrucha. „Na vědomosti, na odpovědnost, na zápal lidí. Já říkám každému ve firmě, že jsme tým. A výsledek bude vždycky týmovou prací. Museli jsme přibírat specialisty, moc jsme se toho museli s každou stavbou učit, moc přemýšlet, ověřovat si! Ani tahle lávka nesmí mít chybu! Samozřejmě jsme studovali zahraniční konkurenci, učili se i z jejich chyb. Proto jsme na Dolní Moravě, v horách, nezvolili třeba podlahu ze skel. Proto jsme museli vymyslet, jak s pomocí dronů přetáhnout nad zdejším nepřístupným údolím lana a jak silná. A jak ta lana tady zakotvit, ale to by bylo na dlouhé povídání. Lepší je přijet, projít, vidět zblízka,“ s radostí se zamýšlí Radek Ondrouch.

A my museli už jen při pohledu na detaily téhle smělé jedinečné turistické atrakce uznat, že už jen kvůli tomu technickému majstrštyku, o adrenalinu ani nemluvě, stojí za to vyrazit na Dolní Moravu.

 


Témata:

Nepřehlédněte